V minulem šolskem letu so v občini štipendirali 46 štipendistov, podelili dvanajst novih štipendij in v proračunu za štipendije zagotovili 130.000 evrov. Koliko je vseh štipendistov v tem letu, na občini še ne morejo povedati, saj nekaj štipendistov, prej dijakov, še ni podpisalo pogodb za nadaljevanje študija na fakulteti. Tudi poročilo za leto 2010, ki ga v skladu z odlokom pripravljajo enkrat na leto, je še v pripravi in ga bodo obravnavali na eni od prihodnjih sej občinskega sveta, je povedala Kristina Slapar, vodja oddelka za družbene dejavnosti.

Na letošnji razpis za celoletne štipendije za dijake in študente dodiplomskega študija se je prijavilo kar 41 kandidatov. Največ vlog je bilo za socialne štipendije, skoraj enako za štipendije za nadarjene dijake in študente. Obojih so podelili po pet. Za štipendije za deficitarne poklice, kamor sodijo poklici zidar, tesar, elektrikar elektronik, elektrikar energetik, kuhar, natakar, pek, strojni tehnik, elektrotehnik, inženir elektrotehnike, zdravnik in zobozdravnik, so podelili štiri štipendije, trije študirajo na medicinski fakulteti, eden pa na fakulteti za elektrotehniko.

Višina domžalske mesečne štipendije presega zneske republiške in Zoisove štipendije in znaša za dijake 181 evrov, za študente pa 237 evrov. Podeljujejo tudi enkratne štipendije, za katere so letos namenili 4000 evrov. Postopki še niso končani, na razpis pa se je odzvalo deset interesentov. Za magistrski študij lahko domžalski študentje zaprosijo za 710, za doktorski študij 849, za ostala študijska izpopolnjevanja pa za 570 evrov.

Podžupanja Andreja Jarc Pogačnik pravi, da bodo zaradi pozitivnih izkušenj na občini nadaljevali zastavljeno štipendijsko politiko v podobnem tempu tudi v prihodnjih letih. Glede na pozitivne izkušnje devetošolcev s sejmom Informativa, ki dva tedna pred informativnimi dnevi poteka na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, pa bodo letos organizirano sodelovali tudi na tem sejmu. "Obisk bomo omogočili vsem devetošolcem, prevoz bo plačala občina," je povedala podžupanja in dodala, da so se z organizatorji že dogovorili in rezervirali urnik ogledov za domžalske devetošolce. Ti si bodo 21. januarja sejem ogledali po razporedu, ki jim bo omogočil, da bodo v dveh urah dobili celovite informacije o možnostih izobraževanja in usposabljanja po osnovni šoli in tako lažje izbrali šole, ki jih bodo obiskali na informativnih dnevih v februarju.