Preden diplomanti postanejo strokovni socialni delavci, morajo opraviti pripravništvo in strokovni izpit. Šele to dvoje jim omogoča, da se zaposlijo znotraj svoje stroke. Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve pripravniških mest ne razpisuje in financira, čeprav bi jih po zakonu moralo. Zato so diplomanti primorani opravljati dela, ki ne ustrezajo njihovi izobrazbi, ali pa se prijaviti na zavod za zaposlovanje.

"Po diplomi sem se prijavila na zavod za zaposlovanje, kjer so mi sčasoma našli dvakrat po tri mesece usposabljanja na delovnem mestu, za katerega sem bila plačana 16 evrov na dan," situacijo opisuje diplomantka fakultete Jasmina Zaman. Dodaja, da je to lahko sprejela le zato, ker stanuje doma in so jo v tem času financirali starši, za nekoga, ki ne stanuje doma, pa ta možnost ne pride v poštev, saj s tako nizko plačo ne more preživeti. Drugi študentje so poskušali najti rešitev v obliki prostovoljnega dela, a ta rešitev se je sčasoma pokazala kot nelegalna, saj prostovoljno delo v sklopu zakona ni opredeljeno kot ustrezna oblika pripravništva.

Tako pripravniška mesta kot plače bi moralo zagotoviti ministrstvo, a kot kaže, jih ne. "Po diplomi sem redno spremljala tovrstne razpise. Lani sem zasledila približno tri mesta za pripravnike, medtem ko je diplomantov na naši fakulteti približno 250 vsako leto," dodaja Zamanova. Jana Mali, sicer asistentka na fakulteti in tudi članica izvršilnega odbora sindikata fakultete, je povedala, da je bilo že pred desetimi leti težko dobiti pripravniško mesto, zadnja leta pa je to skoraj nemogoče.

Predsednik sindikata centrov za socialno delo in zaposlen v kriznem centru Perica Radonjić po drugi strani pravi, da jim pripravniki pridejo prav, a jih zadnjih pet let primanjkuje. Zgovoren je tudi podatek Socialne zbornice Slovenije, da je v letu 2008 pripravništvo opravilo 33 diplomantov, medtem ko jih je diplomiralo 265. Študentje so z včerajšnjim protestnim shodom zahtevali vsaj 150 plačanih pripravniških mest vsako leto naslednjih pet let, kot jim pripadajo po zakonu.

A minister Svetlik je že povedal, da jih bodo s pridobitvijo sredstev evropskega socialnega sklada lahko zagotovili in financirali le 80, s čimer študentje seveda niso zadovoljni, kot je poudarila Mateja Sušnik. Minister je odgovornost za nastalo situacijo že prenesel na študente same, ki naj sprejmejo odgovornost za izbiro študija ali pa iščejo zaposlitev na drugih področjih in v gospodarstvu, ter na fakulteto in univerzo, kateri svetuje, naj prihodnje leto razpiše manj vpisnih mest za Fakulteto za socialno delo. "Sistem socialnega varstva potrebuje manj delavcev, kot je diplomantov na tem področju," meni Svetlik.

Študentje tako ponovno pozivajo ministra Svetlika, naj razmisli o dejanski vlogi, ki jo ima pri tem ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Če pripravništev v začetku prihodnjega leta ne bo zagotovljenih, pa napovedujejo še več protestnih shodov.