Zaposleni v Kovinoplastiki Lož so ob začetku šolanja leta 2006 podpisali pogodbo o izobraževanju, kjer so se obvezali do delnega sofinanciranja šolnine in k uspešnemu zaključku šolanja, delodajalec pa jim je poleg organizacije programa in plačila preostalega dela šolnine v pogodbi opredelil tudi število dni študijskega dopusta; ta je glede na program šolanja in število izmen, v katerih delavec dela, obsegal za celotno šolanje od 25 do 60 dni, je pojasnila vodja oddelka za kadre Stanka Ogrinc.
Kovinoplastika Lož je v letu 2007 vpeljala tudi novo sistemizacijo delovnih mest, ki je v proizvodne procese obširneje vnesla potrebe po kadrih s poklicno in strokovno izobrazbo. >Šolajoči so bili tako v večini razporejeni na delovna mesta od III. do V. tarifnega razreda, prav tako pa so bili pomemben vir kadrov tudi za proizvodni proces naše orodjarne,< je dejala Ogrinčeva in pri tem poudarila, da so s tem načinom šolanja uspeli med kovinarje in strojnike pritegniti tudi ženske, ki jih je med vsemi šolajočimi kar 15. >Tako so tudi njim dostopna delovna mesta z zahtevano poklicno oziroma strokovno izobrazbo, večina jih je taka delovna mesta tudi že pridobila,< je še povedala.
V šolanje so bili sicer vključeni zaposleni stari okoli 30 let, pred katerimi je še dolga delovna doba, zato je šolanje v tej starosti pomemben dejavnik njihove zaposljivosti na internem pa tudi eksternem trgu delovne sile, so prepričani v Kovinoplastiki Lož.