Prijavo zoper inštitut je podal podmladek SDS, ki je inštitutu očital kršenje pravil referendumske kampanje o zakonu o vodah in sicer, da so od tuje fundacije Guerrilla Foundation prejeli 30.000 evrov.

V inštitutu so navedbe že takrat zavrnili in pojasnili, da so sredstva prejeli šele aprila 2022, torej skoraj leto po zaključku kampanje. Z omenjeno fundacijo pa pred referendumom niso imeli nobenih stikov. »Na projekt za financiranje smo se prijavili tri mesece po koncu referendumske kampanje, prijavljen projekt je bil odobren konec leta 2021, pogodba podpisana in denar nakazan šele v letu 2022 za obdobje od februarja 2022 do februarja 2023,« so v odzivu pojasnili tudi danes.

Inštitutu je zdaj pritrdilo tudi računsko sodišče, ki je inštitut obvestil, da zoper njih ne bo vložen obdolžilni predlog, »saj iz zbranih dejstev in dokazov izhaja, da dejanje ni prekršek«.

V inštitutu menijo, da si je podmladek SDS pred dvema mesecema očitke izmislil »z namenom diskreditacije inštituta« in z željo po utišanju kritičnih glasov. »Prav tako jih pri lažnih obtožbah ni zanimalo, da finančnega dela referendumske kampanje ni vodil inštitut, ampak prek posebnega računa, ki ga je skladno z zakonodajo odprlo za ta namen, društvo Eko krog iz Zasavja,« so zapisali. Na tem računu so zbirali donacije, s katerimi so financirali kampanjske aktivnosti, inštitut pa je za kampanjo porabil nekaj manj kot tri tisoč evrov, so pojasnili.

»SDS se ne more sprijazniti z dejstvom, da so izgubili referendum in da je njihova vlada sprejela zakon, ki je ogrožal vodo,« menijo v inštitutu.