Prenos lastništva je dolgotrajen in zahteven proces tako s finančnega, pravnega, organizacijskega kot tudi psihološkega vidika. Pri tem je družinskim podjetjem, med katerimi je veliko gazel, v pomoč leta 2019 vzpostavljena nacionalna točka za prenos lastništva - celovit ekosistem podpornih institucij, ki z agencijo sodelujejo pri ozaveščanju in strokovni podpori podjetjem na tem področju. Ta podjetnike s svetovanji, predavanji, delavnicami in nepovratnimi sredstvi ozavešča o pomenu pravočasnega postavljanja nasledstva in jih spodbuja, da se na prenos lastništva skrbno pripravijo.

Izzivi načrtovanja nasledstva

»Ugotavljamo, da se tudi zaradi celovitih aktivnosti nacionalne točke za prenos lastništva vse več podjetij odloča, da bodo s procesom prenosa začela pravočasno,« pravi Irena Meterc, vodja sektorja za spodbujanje podjetništva in tehnološkega razvoja v Spiritu Slovenija. Marlen Skarlovnik, vodja sektorja za podjetništvo na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, dodaja: »Z našimi aktivnostmi želimo podjetjem olajšati prenos lastništva, predvsem pa jih spodbuditi, da se nanj pravočasno pripravijo.« Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, izpostavlja, da prenos lastništva ni samoumeven in je precej zapleten proces. O tem priča podatek, da samo tretjina družinskih podjetij uspešno preda lastništvo na svoje naslednike, pri čemer je predajanje znanja in izkušenj na mlajše generacije ob strokovni pomoči velikega pomena.

Primeri uspešnih prenosov lastništva

Skoraj sto udeležencev srečanja je imelo priložnost spoznati primere uspešnih prenosov lastništva v podjetjih, izmenjati mnenja in izkušnje ter podati svoje videnje izboljšav pri podpori s strani države. Številna podjetja se soočajo z neustrezno postavitvijo finančne in lastniške strukture pa tudi pomanjkanjem pravil, ki so jasna in redno komunicirana med člani družine. Izziv predstavljajo spremenjena družinska razmerja ob prenosu lastništva na mlajšo generacijo, načrtovanje nasledstva, učinkovito davčno upravljanje in vzpostavitev nove poslovodne strukture. Izzivi so tudi pri upravljanju s kapitalom, zagotavljanju rasti in trajnostnega razvoja podjetja, vodenju in ohranjanju odličnih kadrov, ohranjanju ali vzpostavitvi poslovne kulture in odgovornemu upravljanju s tveganji.

Odprt pogovor o željah in pričakovanjih

Navdihujočo zgodbo uspešnega prenosa nasledstva je v Rogaški Slatini predstavila Sabina Sobočan, generalna direktorica gazele podravsko-pomurske regije in bronaste gazele 2017 Varis Lendava. »Prenos lastništva in vodenja podjetja na mlajšo generacijo ni enostaven. Pomembno je, da si mlajša generacija želi prevzeti podjetje, da ne gre za prisilo, starejša generacija pa se mora umakniti iz upravljanja in sodelovati le v vlogi svetovalca. Najbolje se je v družini odprto pogovarjati o željah, pričakovanjih in zmožnostih vseh družinskih članov.« Svojo zgodbo je predstavil tudi podjetnik Franc Jager, ki je svojim sinovom uspešno predal vodenje družinskega trgovskega podjetja Jagros, v preteklosti nominiranega za gazelo savinjsko-zasavske regije, ki trenutno zaposluje več kot 800 ljudi. »Prenos lastništva je najzahtevnejša naloga za lastnika. Če gledamo na podjetje kot na otroka, je podjetnik dolgo vrsto let živel zanj, mu dajal svoje znanje, energijo, ljubezen. Želja, cilj, namen je, da gre podjetje naprej. Če želi podjetnik to uspešno izpeljati, mora o tem razmišljati ves čas poslovanja, ne tik pred zdajci.«