Njegovih navedb sicer ni mogoče neodvisno potrditi, opozarja nemška tiskovna agencija dpa. Koliko ujetnikov ima katera stran, za zdaj ni znano.

Zelenski je sicer v svojem video nagovoru dejal, da v Ukrajini poteka »boj, kje bo potekala meja med življenjem in suženjstvom«. To po njegovih besedah velja tudi za Rusijo. »Državljani Ruske federacije so zdaj pred isto izbiro. V teh dneh. V teh urah. Med izbiro o življenju ali suženjstvu,« je dejal.

Sekretar ukrajinskega sveta za nacionalno varnost Oleksej Danilov je medtem opozoril, da naj bi se pripravljala velika ofenziva ruske vojske na Kijev, Hariov in druga mesta. »Načrt sovražnika je, da obkoli ključna mesta, da izčrpa ukrajinske sile in ustvari humanitarno katastrofo za civiliste,« je objavil na Facebooku.

Pohod nad Odeso

Ruske sile naj bi se pripravljale na bombardiranje in obstreljevanje Odese, zgodovinsko pomembnega mesta na obali Črnega morja, je danes opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. »To bo vojni zločin. Zločin proti zgodovini,« je dejal.

Ruske sile v svojem vojaškem pohodu v Ukrajini počasi napredujejo in zavzemajo črnomorsko obalo. Zavzele so že strateško pomembno mesto Herson ob ustju Dnepra, vztrajno pa oblegajo tudi mesto Mariupol. Odese pa zaenkrat še niso napadli.

V tem kozmopolitskem mestu na obali Črnega morja živi okoli milijon ljudi, večinoma ukrajinske in ruske narodnosti, močni pa sta tudi bolgarska in judovska skupnost. Mesto je sicer tudi v neposredni bližini Pridnestrja v Moldaviji, kjer so proruski uporniki že v 90. letih razglasili samoupravo.

Boji tudi v bližini letališča

Ruska vojska še naprej oblega največji ukrajinski mesti Kijev in Harkiv, kjer po informacijah generalštaba ukrajinske vojske potekajo srditi boji. Prav tako potekajo močni spopadi za mesto Mikolajiv na jugu in Černigiv na severu države. Ruske sile naj bi skušale zavzeti tudi veliko hidroelektrarno Kaniv na Dnepru južno od Kijeva.

Ruske sile sicer skušajo vdreti v predmestja Kijeva. Ponoči je bilo sproženih več alarmov pred letalskimi napadi, je sporočil generalštab ukrajinske vojske. Boji so potekali tudi v bližini kijevskega mednarodnega letališča. Glavni cilj ruskih cilj naj bi bila obkolitev Kijeva, Harkiva in Mikolajiva, so še sporočili iz generalštaba ukrajinske vojske.

Po podatkih ruskega obrambnega ministrstva sicer ruske sile »dobro napredujejo« in so zavzele več manjših mest in naselij, je danes objavila ruska tiskovna agencija Interfax. Cilj napadov ruskih letal je tudi mesto Sumi na severovzhodu Ukrajine. Med drugim je bilo uničeno skladišče hrane, že v petek pa so v tem mestu uničili toplarno in elektrarno. V okolici tega mesta tako ni elektrike, ponekod tudi ne oskrbe z vodo. Ukrajinske sile pa poročajo tudi o precejšnjih izgubah.

Svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak je v tvitu (zgoraj) zapisal, da je na ruski strani do danes zjutraj umrlo kakšnih enajst tisoč vojakov, Ukrajinci pa da so jim uničili še kakšnih 300 tankov, več kot 40 letal in 48 helikopterjev. »Vse to nam je uspelo v desetih dneh. In še več nam bo,« je jasen.

Spodletel še en poskus evakuacije iz Mariupola

V Mariupolu na jugu Ukrajine, ki ga oblegajo ruske sile, je spodletel še drugi poskus vzpostavitve humanitarnega koridorja za evakuacijo civilistov. Prvi poskus včeraj je bil prekinjen zaradi prekršitve prekinitve ognja. Ukrajinci so za to obtožili Ruse, ti pa Ukrajince. Podobno se je zgodilo danes.

V Mariupolu, strateško pomembnem mestu ob Azovskem morju, živi približno 440.000 ljudi. Za evakuacijo civilistov z območij spopadov so se pogajalci obeh strani dogovorili v četrtek. Evakuacija naj bi se začela natančno opoldne po lokalnem času (ob 11. uri po srednjeevropskem času). V ta namen naj bi se ob 10. uri po lokalnem času (ob 9. po srednjeevropskem) začela prekinitev ognja, ki naj bi trajala najmanj do 21. ure po lokalnem času (do 20. ure po srednjeevropskem).

Mariupol, ki ima več kot 400.000 prebivalcev, je sicer strateško mesto ob obali Azovskega morja in ga ruske sile že več dni napadajo s topništvom. Volnovaha, ki ima okoli 20.000 prebivalcev, pa leži okoli 60 kilometrov severno od Mariupola na cesti proti Donecku. Iz Mariupola medtem poročajo o velikem pomanjkanju hrane, vode in zdravil, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ruske sile naj bi se medtem po navedbah generalštaba ukrajinske vojske pripravljale tudi na zavzetje velike hidroelektrarne Kaniv na Dnepru, ki leži okoli 150 kilometrov jugovzhodno od Kijeva in je ključna za zagotavljanje elektrike ukrajinski prestolnici.

Ruske sile so sicer zavzele že več velikih energetskih objektov v Ukrajini, tudi največjo evropsko nuklearko v Zaporožju.

»Borite se za svobodo«

Sinoči se je Volodimir Zelenski v video nagovoru znova obrnil na Ukrajince in jih pozval, naj ruske enote preženejo iz države. »Moramo ven. Moramo se boriti. Kadarkoli je za to priložnost,« je dejal.

Po njegovih besedah je pomembno tudi preprečiti vzpostavljanje novih »ljudskih republik«, kot se je zgodilo v pokrajinah Doneck in Lugansk. Tudi slednji je sicer pozval k boju. Če Rusi »niso s propagando izbrisali vašega spomina, če nimate od strahu zaprtih oči, se borite, za svoje pravice, svobodo, za Ukrajino«, je dejal.

Potrebujejo letala, drone, rakete ...

V zasebnem klicu pred Zooma je Zelenski v nagovoru tako senatorjem kot članom predstavniškega doma izrazil hvaležnost za ukrepe, ki so jih doslej sprejele ZDA in zaveznice v zvezi Nato, vključno s sankcijami in pošiljkami orožja.

A obenem je Zelenski neposredno pozval k več pomoči. Med drugim naj bi Ukrajina potrebovala letala, drone in protiletalske rakete stinger, na podlagi navedb petih udeležencev klica na spletu poroča ameriški Politico.

Zlasti naj bi si želel, da partnerice iz vzhodnega krila zveze Nato Ukrajini ponudijo letala ruske izdelave, saj ukrajinski piloti z njimi že znajo upravljati. »Predsednik Zelenski je podal obupano prošnjo, naj vzhodnoevropske države Ukrajini zagotovijo v Rusiji narejena letala,« je po klicu z njim v izjavi dejal vodja senatne večine Chuck Schumer.

ZDA naj bi se dogovarjale s Poljsko za dostavo letal Ukrajini

Washington si prizadeva za dogovor s Poljsko o dobavi vojaških letal Ukrajini za okrepitev obrambe Kijeva pred rusko invazijo, so v soboto poročali ameriški mediji. Glede na predlog bi Poljska poslala Ukrajini letala iz sovjetske dobe, v zameno pa bi od ZDA dobila ameriške lovce F-16, so nakazali ameriški uradniki.

»Odstraniti moramo vse ovire pri zagotavljanju vsakršne oblike podpore Ukrajini, vključno z iskanjem načina za Združene države, da kompenzirajo naše vzhodnoevropske partnerje, ki želijo Ukrajini podariti svoja letala iz sovjetskih časov. Ne smemo izgubljati časa,« je po pogovoru z Zelenskim po poročanju AFP dejal senator Rob Portman.

Ameriški zakonodajalci so obljubili dodaten sveženj pomoči v višini deset milijard dolarjev za Ukrajino, vendar pa je Bela hiša doslej izključevala možnost embarga na uvoz ruske nafte, saj se boji, da bi to vodilo do povišanja cen in prizadelo ameriške potrošnike, ki že čutijo posledice visoke inflacije.