Po podatkih poljskega zunanjega ministrstva je velika večina prišlekov ukrajinskih državljanov. So pa zabeležili tudi državljane Uzbekistana, Belorusije, Indije, Nigerije, Alžirije, Maroka, ZDA in drugih držav.

Pobegnilo že 1,5 milijona ljudi

»V zadnjih desetih dneh je v sosednje države iz Ukrajine zbežalo več kot 1,5 milijona beguncev,« je v tvitu sporočil Filippo Grandi iz Urada visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR). To je zdaj najhitreje rastoča begunska kriza v Evropi po drugi svetovni vojni. Zaenkrat bežijo tja, kjer imajo povezave, sorodnike ali prijatelje. Sčasoma se bodo od doma odpravili tudi tisti, ki v tujini nimajo nikogar. Takrat bo situacija za UNHCR bolj zapletena. »Če ta nesmiselni konflikt ne bo takoj končan, bo v prihodnjih dneh prisiljeno domove zapustiti še milijone ljudi,« je opozoril UNHCR.

V Nemčijo je do danes prispelo najmanj 37.800 beguncev, kar je skoraj 10.000 več kot dan prej. »Ker ni nadzora na meji, je lahko število beguncev, ki vstopajo v Nemčijo, dejansko že veliko večje,« je opozoril tiskovni predstavnik ministrstva.

V Moldavijo, eno najrevnejših evropskih držav z 2,6 milijona prebivalcev, se je od začetka ruske invazije na Ukrajino 24. februarja zateklo 230.000 beguncev. Od teh jih je 120.000 ostalo v državi.

Prvič iz Ukrajine

Med tistimi, ki je zadnje dni prečkala mejo s Poljsko, je tudi 19-letna Katerina. Iz domačega Dnepra je potrebovala tri dni, da je prispela do tisoč kilometrov oddaljene meje. Na pot sta jo skoraj sredi noči, opremljeno bolj ali manj samo s telefonom in dokumenti, k sorodnikom poslala starša. Tokrat prvič potuje sama. »Vsi so mi tako zelo pomagali,« je med čakanjem na vlak povedala za tiskovno agencijo Reuters.

Tistim, ki na Poljskem nimajo bratov, tet ali prijateljev priskočijo na pomoč tudi popolni tujci, ki jim na stežaj odprejo duri svojih domov in jih gostoljubno sprejmejo. Begunci imajo nastanitve sicer na voljo še v hotelih, telovadnicah in drugih državnih stavbah, ki jih je zanje pripravila Poljska.

Kakšnih 50 tisoč jih je zbežalo tudi na Češko. Med njimi 20-letna študentka inženirstva Alona. »Še nikoli nisem prestopila nobene meje. Zame je vse to novo. Doslej še nikoli nisem zapustila Ukrajine,« je povedala za Reuters.

Poziv za nastanitvene objekte

Vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov je objavil javni poziv, s katerim želi pridobiti informacijo o kandidatih, ki bi bili pripravljeni zagotoviti nastanitvene objekte za begunce iz Ukrajine. Nastanitveni objekti morajo obsegati najmanj 20 postelj, kopalnice pa so lahko skupne. Rok za prijavo je torek do 9. ure.

Kot so zapisali na spletnih straneh vlade, morajo ponudniki opredeliti stroške najema, obratovalne in fiksne stroške, povezane z nastanitvijo, stroške čiščenja, priprave ali dostave obrokov v skupnih prostorih, zagotovitve posteljnine in brisač ter pranja brisač in posteljnega perila. Poleg tega morajo zagotoviti možnost uporabe pralnice najmanj dvakrat tedensko oziroma drugačno zagotovitev pranja oblačil nastanjenih. Druga možnost je, da naročnik zagotovi posteljnino in brisače, izvajalec pa zagotovi zadostno kapaciteto pralnice, da si perejo sami.

Na javni poziv se lahko prijavijo pravne osebe, ki izpolnjujejo v pozivu navedene pogoje. Prijavitelj vlogo predloži na obrazcu, ki je priloga javnega poziva najkasneje do torka do 9. ure, so še navedli v uradu.

V Slovenijo še naprej prihajajo begunci iz Ukrajine. V nastanitvenem centru v Logatcu jih je zdaj 85, še več pa si jih namestitev išče pri sorodnikih in prijateljih.