Poročilo je zaenkrat še zaupne narave, a so diplomati že razkrili najpomembnejše ugotovitve tega organa.

ZDA in Velika Britanija sta že dolgo časa odgovornost za uporabo živčnega plina sarin v mestu Kan Šejkun 4. aprila letos, ki ga nadzorujejo uporniki, pripisovali Asadovim silam. Med najmanj 87 žrtvami napada je bilo tudi okoli 30 otrok. Ameriški predsednik Donald Trump je takrat sprožil povračilni raketni napad na vojaško letališče, ki so ga uporabljale vladne sile.

Na drugi strani je Rusija, zaveznica Asadovega režima, odgovornost pripisovala uporniškim silam, češ da so sirska vladna letala zadela tovarno upornikov, v kateri so ti proizvajali kemično orožje, to pa je potem morilo v okolici. V torek je z vetom v VS ZN preprečila tudi podaljšanje preiskave napadov s kemičnim orožjem v Siriji.

»Poročilo potrdilo, kar že vemo«

Na mizi je bil predlog podaljšanja mandata skupne komisije ZN in Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) za leto dni. OPCW v preiskavi ugotavlja, ali je bilo v napadih sploh uporabljeno kemično orožje, odgovornost pa preiskuje omenjeni preiskovalni mehanizem JIM. Rusija sicer dvomi tudi v metodologijo JIM.

Ameriška veleposlanica pri ZN Nikki Haley je po prejemu poročila JIM že ocenila, da zavračanje tega poročila pomeni poskus »ščitenja Asadovega režima«. »Današnje poročilo potrjuje, kar smo že dolgo vedeli, da je res. Še enkrat več smo dobili neodvisno potrditev, da je Asadov režim uporabil kemično orožje,« je izjavila, kot poroča dpa.

»Ignoriranje obsežne količine dokazov v tem primeru kaže namerno zavračanje splošnih mednarodnih norm,« je še dodala Haleyjeva.

Ločena preiskava ZN za vojne zločine je v začetku septembra sicer že objavila poročilo, v katerem krivdo za napad pripisuje sirskim letalskim silam, kar Damask vseskozi zanika.