Začelo se je že v torek zvečer, ko je Theresa May pred fotografi podpisala pismo, v katerem predsednika evropskega sveta Donalda Tuska uradno obvešča, da želi Britanija zapustiti EU. Danes dvajset minut po trinajsti pa ga je veleposlanik Britanije v EU Tim Barrow vročil Tusku.

Nekaj minut kasneje je Mayeva spregovorila v britanskem parlamentu. Glavna poudarka govora, v katerem ni povedala prav veliko novega, sta bila, da je to zgodovinski trenutek, s katerega ni vrnitve, in trenutek, v katerem mora vsa država stopiti skupaj. Poudarila je (spet), da vlada uresničuje demokratično voljo ljudstva in jasno ter prepričljivo odločitev poslanske zbornice (pred referendumom je bila velika večina poslancev proti brexitu).

Optimizem in upanje

»Britanija zapušča EU v skladu z željo Britancev… Sami bomo sprejemali svoje odločitve in svoje zakone. Imeli bomo nadzor nad rečmi, ki nam največ pomenijo. To priložnost bomo izkoristili za graditev močnejše, pravičnejše Britanije, države, ki jo bodo naši otroci in vnuki s ponosom klicali dom,« je dejala Mayeva, ki je sprožitev brexita razglasila za »našo ambicijo in našo priložnost«. V prihodnost zre z optimizmom, upanjem in vero v britanskega duha. Prepričana je, da najboljši dnevi za Britanijo šele prihajajo. Na vrsto je prišla, kot vedno, tudi bodoča resnično globalna Britanija, »kot najboljša prijateljica naših evropskih partneric, vendar država, ki sega prek meja Evrope«. Na brexitskih pogajanjih želi sklenitev novega, posebnega partnerstva med Britanijo in EU, ki bo temeljilo na sodelovanju na področjih, kot sta varnost in ekonomske zadeve.

VEČ: Velika Britanija danes kot prva v zgodovini sproža izstop iz EU in peklenska pogajanja

Vodnik po brexitu: začenja se mučna ločitev

Odhod s skupnega trga

Morda jasneje kot kdaj prej je sporočila, da bo Britanija zapustila skupni trg EU. »Evropski voditelji so nam velikokrat dejali, da ne moremo izbirati in ostati članica skupnega trga, ne da bi sprejemali štiri svoboščine, ki so neločljive. Ker so te svoboščine nezdružljive z demokratično izraženo voljo britanskega ljudstva, ne bomo več članica skupnega trga.«

Mayeva je priznala, da je bil današnji dan za nekatere dan praznovanja, za druge pa dan razočaranja, ker je lanski referendum razdelil ljudi, a vsem je zatrdila, da se bo v Bruslju pogajala za vse Britance.

Tragična podpora in skok v črnino

Precej drugače kot saharinska Mayeva je zvenel vodja laburistične opozicije Jeremy Corbyn, ki je sicer dejal, da bodo laburisti podprli Mayevo, vendar ne, če na pogajanjih ne bo zagotovila polnega dostopa Britanije do skupnega trga EU in zaščite delavskih pravic ali če se bo vdala zahtevam brexitskih desničarskih ideologov med svojimi ministri, ki si po njegovem želijo, da bi se pogajanja o brexitu končala brez sporazuma z EU, da bi lahko Britanijo spremenili v davčno oazo z nizkimi davki in majhno zaščito delavcev.

Vodja liberalnih demokratov Tim Farron, ki nasprotuje brexitu in zagovarja referendum o brexitskem sporazumu, pa je dejal, da Mayeva potvarja voljo ljudstva in da je skočila v brezno, ne da bi se ji sanjalo, kje bo končala Britanija. Škotska premierka Nicola Sturgeon pa je jutrišnji dan ocenila kot skok v črnino.