Naj bodo olimpijske igre še tako velik športni dogodek, drugih pomembnih športnih zadev ne ustavijo. In te druge pomembne zadeve so za marsikoga še pomembnejše od samih iger. Kot na primer začetek nogometnega plesa v dveh izmed najmočnejših petih evropskih lig – angleške in francoske. Pri čemer, z vsem spoštovanjem do slednje, seveda ni dvoma, katera ima večji globalni domet. In v tej sezoni bo angleška liga še posebej zanimiva – tako širokega kroga favoritov za končni uspeh namreč ni bilo že zelo dolgo, če sploh kdaj.

Leicester izučil tudi stavnice

Govorimo seveda o klubih z realnimi možnostmi, pri čemer se je prav v Angliji v zadnji sezoni naslova veselil palček, ki ga nihče ni štel niti v krog kandidatov za zgornjo polovico lestvice. Iz sanjske sezone Leicestra pa so se nekaj očitno naučile tudi stavnice – če so mu pred začetkom prejšnje sezone na primer namenile razmerje 1:5000, letos najslabše možnosti pripisujejo Hullu, Sunderlandu, Burnleyu, West Bromwichu in Watfordu, a je razmerje »le« 1:1000. Kar bi sicer še vedno prineslo velik zaslužek, a hkrati petkrat manjšega od lanskega na Leicester, ki je letos med favoriti na sedmem mestu, za Cityjem in Unitedom iz Manchestra, Chelseajem, Arsenalom, Tottenhamom in Liverpoolom.

Kljub temu da so možnosti Leicestra na stavnicah precej večje (1:28), pa nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da so realno celo manjše. Zdaj ga namreč zagotovo nihče ne bo podcenjeval, dodatno pa bo obremenjen z igranjem v ligi prvakov. Lisice je ob tem zapustil še eden ključnih mož N'Golo Kante, ki je odšel v Chelsea, po drugi strani pa se (še) niso pretirano okrepile – omembe vreden je le prihod nigerijskega napadalca Ahmeda Muse. In ne nazadnje, za večkrat že prav absurdno visoke zneske, ki so jih odšteli za odškodnine, so se medtem okrepili tekmeci: Manchester United je za Paula Pogbaja Juventusu plačal rekordnih 105 milijonov evrov, klubski tekmec City Schalkeju za Leroya Saneja 43 milijonov, v Arsenal je iz Borussie (M) za 41 milijonov prišel Granit Xhaka, v Liverpool iz Southamptona za 39,5 milijona Sadio Mane, Chelsea je za Mitchyja Batshuayija Marseillu odštel 38,5 milijona, že omenjeni Kante jih je stal polčetrti milijon manj... Ob tem je tako prav fascinantno, da je kljub vsem milijonom vsaj za zdaj še vseeno največji zvezdnik v Anglijo prišel brez odškodnine – okrepitvi Manchestra Uniteda Zlatanu Ibrahimoviću je namreč potekla pogodba s PSG, ki tako od prestopa ni dobil niti evra. Je pa zato novi klub s prodajo njegovih dresov že zaslužil več kot 90 milijonov evrov...

Prvak znan že vnaprej?

Ibra bo v Manchestru po avanturi v Interju spet združil moči z novim trenerjem rdečih vragov Josejem Mourinhom, zveneči imeni pa sta poleti sedli tudi na klop mestnega tekmeca Cityja (Pep Guardiola) in Chelseaja (Antonio Conte). Slovita imena, ki so se pridružila Jürgnu Kloppu (Liverpool), Arsenu Wengerju (Arsenal), Claudiju Ranieriju (Leicester) in drugim, so sicer poleg za taktične boje zagotovilo tudi za sočne izjave in prepire – vsi so namreč karizmatični in ostrih jezikov. Pa čeprav so za zdaj še zadržani, o tekmecih govorijo spoštljivo in kakopak napovedujejo, da jih zanimajo le lovorike. Kar je tudi logično – kdor bo od omenjenih ostal brez vsakršne, bo bržčas ostal tudi brez službe.

A če je prihod Ibrahimovića torej močno popestril angleško prvenstvo, je njegov odhod hkrati precej osiromašil francosko. Kljub temu pa v njem njegov nekdanji klub PSG, ki so ga za zdaj okrepili Grzegorz Krychowiak, Jese in Hatem Ben Arfa, ne bi smel imeti težav pri ubranitvi naslova in osvojitvi petega zaporednega. »Tega se zavedam, čeprav domačega prvenstva še zdaleč ne jemljem za samoumevnega. Vem pa, zakaj sem bil pripeljan – da klub popeljem tudi do uspeha v Evropi,« pravi novi trener Parižanov Unai Emery, ki je s svojim klubom novo sezono začel že sinoči na gostovanju pri Bastii.