»Mladi s svojim položajem nikakor ne moremo biti zadovoljni. Ker je do zaposlitve težko priti, se ne moremo osamosvojiti. Če že dobimo delo, delamo večinoma v negotovih in slabo plačanih oblikah, kar nam onemogoča načrtovanje prihodnosti, rešitev stanovanjskega vprašanja, ustvarjanje družine...« je ob današnjem mednarodnem dnevu mladih povedala Tea Jarc iz sindikata Mladi plus, kjer so med brezposelnimi mladimi izvedli anketo.

Kljub upadu brezposelnosti je med njimi še vedno petina (20,6 odstotka) mladih med 15. in 29. letom, ob tem pa se povečuje njihova dolgotrajna brezposelnost, ki znaša v povprečju skoraj 13 mesecev. Višja od državnega povprečja je tudi stopnja tveganja revščine, ki znaša 14,7 odstotka. Ne preseneča torej, da se iz Slovenije izseli okoli 4000 mladih na leto.

Anketa razblinila napačne predstave o mladih

Pogoste trditve, da naj bi bili mladi pasivni in apatični, anketa ne potrjuje. Ob iskanju dela prek zavoda za zaposlovanje jih 49 odstotkov povprašuje za zaposlitev neposredno pri delodajalcih, tudi kadar ni razpisano delovno mesto. Kar 40 odstotkov brezposelnih mladih pa je aktivnih v prostovoljskih organizacijah.

Prav tako ne drži predstava, da mladi nočejo zaposlitve za nedoločen čas. Da je resnica nasprotna, je namreč odgovorilo kar 92 odstotkov mladih. Anketa je ob tem tudi pokazala, da so mladi že tako obupani, da so pripravljeni poprijeti za kakršno koli delo in sprejeti celo kršitve delovne zakonodaje.

Iz trte izvita je tudi trditev, da si mladi želijo čim več fleksibilnosti pri delu. Kar 98 odstotkov mladih je odgovorilo, da je najpomembnejše redno plačilo, kot naslednji vrednoti so izpostavili odnose na delovnem mestu (92 odstotkov) in varnost zaposlitve (89 odstotkov). Svobodo pri razporejanju delovnega časa je kot pomembno ocenila polovica mladih.

Večina ne pozna svojih pravic

Napačno je tudi mnenje, da mladi pri vstopu na trg dela nimajo delovnih izkušenj. Študentsko delo je opravljalo 77 odstotkov vprašanih, številni pa so nabirali izkušnje prek različnih drugih prekarnih oblik dela, prek prostovoljskega in mladinskega dela ter dela v nevladnih organizacijah. Anketa je tudi pokazala, da se večina mladih ne zaveda svojih pravic – skoraj polovica vprašanih ni vedela, da je delo prek s. p. ob elementih delovnega razmerja v nasprotju z zakonodajo.