Najstarejši folklorni festival v Sloveniji, 53. Jurjevanje, ki se jutri začenja v Črnomlju in bo trajal vse do nedelje, naj bi bil letos vsebinsko in lokacijsko najbogatejši doslej, obljublja glavni organizator, Razvojno-izobraževalni center (RIC) Bela krajina. Že drugo leto zapored se bo glavnina dogajanja odvijala v starem mestnem jedru, kjer se je leta 1939 zgodil predhodnik današnjega Jurjevanja, festival narodnih pesmi in plesov. Na petnajstih lokacijah po mestu se bo sicer zvrstilo več kot 70 programskih točk, v katerih bo nastopilo več kot 1200 udeležencev iz dvanajstih držav, med drugim iz Kolumbije, Japonske, Indonezije, Irana, Kameruna, Velike Britanije, Francije, Grčije.

»Jurjevanje je preraslo zgolj folklorni okvir in je postalo festival kultur, na katerem ob bok lokalnim tradicijam postavimo tradicije z različnih koncev sveta, staro pa se meša z modernim. Na ta način obiskovalcem omogočimo boljše razumevanje naše kulture, saj jo lahko primerjajo z drugimi in ugotavljajo podobnosti ter razlike, prav tako pa lahko spremljajo razvoj ljudske umetnosti skozi stoletja,« pravi direktor RIC Bela krajina Peter Črnič, ki v petih dneh festivala napoveduje 15.000 obiskovalcev.

Kot pravijo v Črnomlju, je festival primeren za vse generacije, saj ponuja zelo raznolike vsebine. Tako poleg ogledov spektakla enaindvajsetih folklornih skupin vabijo v spremljevalnem programu tudi na ogled umetniških razstav, otroški folklorni festival Pastirče mlado, kolesarski izlet Goni kolo, številne koncerte, srečanje godb in pihalnih orkestrov Dolenjske in Bele krajine, rokodelski sejem, tržnico lokalnih dobrot, ustvarjalne delavnice in številne druge dogodke. Med njimi Črnič izpostavlja razstavo tekstilij Tkalke štirih umetnic iz Japonske, Velike Britanije in Slovenije. »Z njo želimo spodbuditi uporabo tradicionalnih materialov v modernem dizajnu. Upamo, da je ta razstava zgolj seme, ki bo v naslednjih letih preraslo v privlačen mednarodni dogodek.«

Po Črničevih besedah ima festival tudi mestotvorno funkcijo, saj bodo mestno jedro z njegovim zaprtjem od četrtka popoldne do ponedeljkovega zgodnjega jutra prepustili meščanom. »Trgi in ulice za nekaj dni spet pridobijo podobo in namen, kot so ga nekoč že imeli in kot ga bodo, upamo, imeli tudi v bližnji prihodnosti.«