Romi so večino krompirja pobrali že zgodaj dopoldne. »Kupila sem sto vreč po trideset kilogramov in vse so šle,« pripoveduje Vida Hočevar, ki je kljub bolezni poprijela za motiko ter se na njivi pridružila Darki Brajdič in peščici otrok, ki so sredi dneva še vztrajali. Zanje je bila to predvsem zabava.

Dobre tri tone pridelka

»Vsaka družina naj bi si nabrala dve vreči. Jaz sem že stara in bolna, pa bolj počasi nabiram. Komaj za kakšno vrečo ga bo. Doma imam pet otrok, dopoldne so mi pomagali, zdaj pa so se poskrili, ne želijo se fotografirati,« nam pove Brajdičeva, ki je hvaležna za »krompirjevo« akcijo. Veseli se, da bo morda dobila še kak košček zemlje, da si bo uredila pravi vrt. »Tamle malo naprej ob cesti že imam en manjši vrtiček. Malo solate, fižola. A zemlja ni dobra, tukaj na njivi bo bolje.«

Okoli tri tone so ga pobrali, nekaj drobnega še čaka v zemlji. Če bo lepo vreme, ga bodo pobrali v teh dneh. »Nekaj vreč smo ga nabrali tudi za dnevni center, ki deluje v naselju. Vsak dan ga obišče okoli 25 otrok. Med krompirjevimi počitnicami bomo vsak dan skupaj skuhali kakšno jed iz krompirja,« pravi Klemen Muzga, ki je v dnevnem centru zaposlen prek javnih del.

Po Hočevarjevih besedah je takšna akcija za Rome zelo dobrodošla. Zato ga jezijo nekateri negativni komentarji glede »romskega« krompirja, ki so se pojavili v javnosti. Nekaj polen pod noge je dobil tudi župan Kastelic, na razgovor ga je povabila celo kriminalistična inšpektorica. »Ne vem, kdo bi me prijavil in zakaj. A sem ji že povedal, da ne bom nič izjavil.«

Za Rdeči križ ga je zmanjkalo

»Doslej smo za akcijo porabili vsega osemsto evrov. Krompir je pridelan brez škropiv ali gnojil, torej gre za povsem ekološki pridelek,« pravi Kastelic. Občina je nameravala nekaj vreč krompirja podariti Rdečemu križu, a so si ga Romi že vsega razdelili. Ko bodo pobrali še preostanek, bo občina poskrbela za preoranje njive. »Nato jo bomo razdelili med družine, seveda pa bo treba ljudi še motivirati. Prepričan sem, da je stvar dobro zamišljena, kar kaže tudi današnji odziv.«

Da je možno iz krompirja skuhati še kaj drugega kot le pomfri in ocvrtke, so prišli v naselje predstavit tudi člani Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. »Krompir, spražen na star način, je najboljši in najbolj zdrav. Brez svinjske masti in čebule seveda ne gre, ocvirke pa dodamo šele na koncu. To je 'babičin' krompir,« je razložil predsednik društva Alojz Gregorčič. Dišečega krompirja je bilo za velikansko ponev, a ga je tudi hitro zmanjkalo.