Dušan Turk, profesor in raziskovalec na Institutu Jožefa Stefana, je zaradi suma kaznivih dejanj na policijo in tožilstvo vložil kazensko ovadbo zoper prejšnje vodstvo Agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS). Ovadbo je vložil lani, in sicer zoper več oseb na agenciji, med njimi tudi zoper prejšnjega direktorja agencije Francija Demšarja in njegovega namestnika Janeza Slaka. Oba sta sicer agencijo lani ob prihodu novega direktorja Józsefa Györkösa že zapustila. Vsebina ovadbe doslej še ni bila javno razkrita.

Turk je eno osebo z agencije osumil »goljufije«, zoper več oseb pa je navedel še sum »zlorabe uradnega položaja in pravic, oškodovanja javnih sredstev in nevestnega dela v službi«. Demšarja sumi, da »kot objektivno in subjektivno odgovoren« ni ustrezno izvedel »postopka, ki bi moral zagotavljati splošni družbeni interes po racionalnem in družbeno produktivnem in odgovornem razdeljevanju davkoplačevalskega denarja«. Slaku pa očita zanikanje, da imajo sredstva, ki jih je pridobil Turkov center odličnosti, izvor v EU in ne v Sloveniji. Zaradi tega naj bi bila »skozi nekajletno obdobje oškodovana večja skupina raziskovalcev«. Gre za to, da centri odličnosti, ki so pridobivali evropska sredstva, vendar ARRS tega ni ustrezno upoštevala, posledično niso dobili ustreznih točk, ki so pomembne na razpisih agencije.

S policije so nam v sredo sporočili, da poteka predkazenski postopek.

Namerna nekompetentnost?

Povod za ovadbo je bil razpis za sofinanciranje raziskovalnih projektov za leto 2014. Na tem razpisu sta vlogo raziskovalne skupine, ki jo vodi Turk, ocenjevala dva ocenjevalca, ki sta vlogi ocenila močno različno: eden je načrtovano raziskovanje ocenil z visoko oceno 24,2 od 25 možnih točk, drugi pa le z oceno 9,1, pri čemer po dveh kriterijih Turkovi vlogi ni dodelil nobene točke, po tretjem pa le eno. Zato se je Turk, ki s svojo skupino dosega mednarodne uspehe na področju raziskovanja encimov, vprašal, ali je bil recenzent res nepristranski, ali je samo slab poznavalec ocenjevanega področja, ali pa je šlo za »namerno diskreditacijo projekta«. »Očitna nestrokovnost te recenzije, ki je v nasprotju s splošno prakso in znanjem področja prijavitelja (strukturne biologije), je dokazljiva s pomočjo strokovne literature, pregleda vlog v banki podatkov proteinskih struktur in neodvisnega strokovnjaka s področja strukturne biologije,« je zapisal Turk, ki poudarja, da se ni pritoževal na vsebino recenzije, temveč na domnevno neustreznost in nekompetentnost postopka, ki nestrokovne recenzije ni uspel izločiti.

Prejšnjemu vodstvu agencije očita, da ni vzpostavilo sistema ocenjevanja, ki bi takšne anomalije preprečilo. Sprašuje se tudi, ali niso morda anomalije namerne, da bi omogočile zlorabo sistema financiranja raziskovalnih projektov in »odvajanje denarja drugam«.

Očitki, ki jih v ovadbi navaja Turk, so podobni očitkom, ki jih zoper agencijo navaja več raziskovalcev. Že več let se v javnih razpravah vrstijo opozorila, da razpisni pogoji niso primerni, da zbiranje »točk« ne odraža dejanske kompetentnosti raziskovalcev in da je sistem ocenjevalcev, ki prihajajo iz tujine, pomanjkljiv. Do velikih razlik med ocenami ocenjevalcev prihaja večkrat, so nas opozorili naši sogovorniki.

Nekdanji direktor Demšar se na naše klice ni odzval, Janez Slak pa je dejal, da »so ocene pač stvar recenzentov«. Pojasnil je, da je v konkretnem primeru razloge za razkorak med ocenama preverjala še dodatna komisija, ki se je na koncu odločila, da obe oceni upošteva. Turk se je na celoten postopek, vključno s sestavo komisije, pritožil, vendar so na agenciji pritožbo zavrnili.

Slak je sistem, ki ga uporablja ARRS, zagovarjal, priznal pa je, da ima tudi nekatere objektivne omejitve. Ena od njih je denimo pomanjkanje recenzentov iz tujine in njihova slaba odzivnost. Na očitek, da se pridobljena evropska sredstva v centrih odličnosti neprimerno točkujejo, je odvrnil, da so takšna pravila agencije.

Vključena tudi KPK

Zdajšnji direktor ARRS József Györkös je potrdil, da so mu očitki znani in da je z ovadbo seznanjen. »Pozorno spremljamo vse kritike našega sistema in v okviru usmerjevalne skupine, ki pripravlja spremembe pravilnika, smo zbrali pripombe za dve leti nazaj. Dušan Turk v kritikah ARRS ni osamljen, res pa je, da drugi raziskovalci, kolikor mi je znano, niso podali suma kaznivih dejanj,« je dejal Györkös.

Usmerjevalna skupina pripravlja spremembe v več smereh: ocenjevalni postopek naj bi postal primerljiv s standardi, ki veljajo v Evropski uniji, namesto evalvacij programov naj bi uvedli evalvacijo celotnih inštitucij, pri katerih programske raziskovalne skupine delujejo. Pri ocenjevanju pridobivanja sredstev iz drugih virov razen iz proračuna ARRS – na kar se prav tako nanašajo Turkovi očitki – pa Györkös napoveduje »večjo transparentnost«. Poslej naj bi bilo prijavljanje sredstev podkrepljeno z »listinami in navedbo pogodbenih partnerjev«.

S podobnimi očitki, kot jih obravnava policija, se je lani srečala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Tudi ta po dostopnih podatkih sume kršitev še obravnava.