Zarja, ki je trenutno na podiplomskem študiju evolucijske antropologije v Veliki Britaniji, je štipendijo Mestne občine Ljubljana (MOL) za nadarjene prejemala v času magistrskega študija kognitivne znanosti. »Po prvem letniku sem ugotovila, da imam relativno dobre ocene,« opiše razlog, zakaj se je odločila poskusiti, »a tisto, kar mi je bilo posebej všeč pri tej štipendiji, je pomembnost, ki jo pripisujejo dodatnim aktivnostim. Sama sem v nekem ljubljanskem klubu otroke trenirala košarko, česar pri kandidiranju za katero koli drugo štipendijo ne bi mogla uveljavljati, v tem primeru pa mi je prineslo precej točk.« Denarja sicer ni bilo zelo veliko, toda tako in tako je živela doma pri starših, pravi. Zdaj ima sicer drugo štipendijo, kar pa po besedah vodje oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Marije Fabčič ni razlog, da ne bi mogla, če bi seveda izpolnjevala pogoje, spet kandidirala tudi za štipendijo Mestne občine Ljubljana. Po odloku o štipendiranju namreč lahko omenjeno »štipendijo pridobijo upravičenci, ki hkrati ne prejemajo druge štipendije v Republiki Sloveniji, štipendisti, ki študirajo v tujini, pa lahko prejemajo tudi druge štipendije«.

Število kandidatur se je podvojilo

Število kandidatur se po besedah Fabčičeve skozi leta povečuje – v zadnjem letu se je glede na obdobje 2010–2012 celo podvojilo. »Zadnja leta opažamo povečanje števila kandidatur za štipendiranje tako v Sloveniji kot tudi za študij v tujini. Pri tem moramo upoštevati učinke gospodarske krize, ki vplivajo na proračun družin, pa tudi zaostritev kriterijev za pridobitev državne oziroma Zoisove štipendije,« pojasnjuje. Letos so tako podelili 81 štipendij, med prejemniki pa je 16 dijakov, 40 študentov dodiplomskega in 21 študentov podiplomskega študija, ki se izobražujejo v Sloveniji, ter štirje študenti dodiplomskega študija na univerzah v tujini. Postopek izbire devetih štipendistov za podiplomski študij v tujini menda še ni končan zato, ker ima več kandidatov povsem enako število točk. Župan Zoran Janković je sicer na včerajšnji slavnostni prireditvi ponosno napovedal, da bodo, če bo le mogoče, štipendije podelili vsem, ki so se prebili v ožji izbor.

Glede na model izračunavanja točk so v prednosti kandidati z boljšim šolskim oziroma študijskim uspehom, saj lahko drugi dosežki prinesejo največ 40 odstotkov točk. Pohvalno je sicer, da med omenjene izjemne dosežke v strokovni komisiji prištevajo tudi prostovoljno delo. »Vrednote, ki so trenutno pomembne, so medsebojno spoštovanje, solidarnost in nesebična pomoč šibkim ter pomoči potrebnim,« pojasnjuje Fabčičeva, a ob tem dodaja pogoj, »da kandidati delo opravljajo tri leta po vsaj 50 ur na leto oziroma v skupnem obsegu najmanj 150 ur«. Šteje pa seveda tudi delo v korist in za promocijo Ljubljane.

Povezovanje z delodajalci in možnost pripravništva

Na mestni občini še vztrajajo, da se pri podpiranju nadarjenih dijakov in študentov ne omejujejo na določena področja, pomembna za MOL, kot je bilo to v začetku, ko je občina zaradi pomanjkanja učiteljev podeljevala kadrovske štipendije za pedagoške poklice. Štipendisti tudi niso zavezani h kakršnemu koli »vračanju skupnosti«, razen tega, da ob objavah in predstavitvah rezultatov vestno promovirajo občinsko štipendijsko politiko. Kaj je torej povezava teh štipendistov z MOL, ki je v 15 letih vanje vložila skoraj 230.000 evrov?

Predsednica Kluba štipendistov Ljubljana Maruška Strah predlaga, naj MOL prevzame aktivno vlogo posrednika med delodajalci, ki iščejo ali bodo iskali zahtevne kadre, ter nekdanjimi štipendisti. Drugi so prepričani, da bi štipendisti morali (tudi kot vodje) sodelovati pri projektih, razpisih in natečajih MOL, med pobudami je ne nazadnje sistem študijskih praks in pripravništev na mestnih odsekih oziroma oddelkih. Očitno je predloge slišal tudi Janković, saj je na včerajšnjem jubilejnem srečanju napovedal, da bodo preučili pravne možnosti, kako vpeljati sistem obveznih pripravništev po koncu izobraževanja. »S tem bi poleg znanja dobili tudi izkušnje, brez katerih pri iskanju zaposlitve ne gre,« je poudaril v svojem govoru. Zarja idejo sicer pozdravlja, a poudarja, da mora biti čas pripravništva prav tako plačan. »Ne sme se izroditi v še eno zgodbo o izkoriščanju mladih, o kakršnih v zadnjem času vse prepogosto beremo,« opozarja.