Zmaga dosedanje predsednice NSi Ljudmile Novak na sobotnem kongresu stranke je bila pričakovana, prav tako tudi rezultat, ki ga je dosegla – 73 odstotkov glasov. Pristaši Novakove so namreč že ob obelodanjenju protikandidature Aleša Hojsa napovedovali, da bo dosedanja predsednica dobila okoli tri četrtine glasov. So pa nekateri od njih pred sobotnim glasovanjem vendarle dopuščali možnost, da bo ta številka manjša. Hojsovi podporniki so bili namreč na in ob kongresu precej glasni, prav tako pa so s terena prihajale informacije, da so člane občinskih odborov k podpori Hojsu intenzivno nagovarjali predstavniki SDS. »Ni normalno, da vidni člani druge stranke kličejo predsednike naših občinskih odborov in jih opozarjajo, koga morajo voliti,« je poudaril glavni tajnik NSi Robert Ilc. Navedbe o pritiskih SDS potrjujejo naše informacije, da so se pri tej stranki na posvetu pred tednom dni z dogajanjem v Novi Sloveniji obsežno ukvarjali in se dogovorili za odločno podporo Alešu Hojsu.

Novakova v bran »mladcev v stranki«

Prav to – da vidi Hojs NSi kot podporno stranko SDS – so v preteklih tednih in mesecih pristaši Ljudmile Novak nekdanjemu obrambnemu ministru pogosto očitali. Zato razumejo rezultat sobotnega glasovanja tudi kot potrditev svojega zavzemanja za osvoboditev stranke iz primeža SDS. »Dovolj imam tega, da smo prisiljeni biti satelit neki drugi stranki,« je na kongresu poudaril najmlajši poslanec NSi Jernej Vrtovec. Tudi Ljudmila Novak je v skoraj enournem precej čustvenem govoru izpostavila, da želijo samostojno voditi svojo stranko, odprti so za sodelovanje z vsemi, seveda najbolj s programsko sorodnimi strankami, »in ne podpirati zla in hudobije, ne glede na to, ali prihaja z desne ali leve«.

Alešu Hojsu pa se zdi »teza o osvobajanju NSi« popolnoma zgrešena. »Ne osvobojeni od SDS, boljši od SDS moramo biti,« je poudaril in dodal, da zanj in za mnoge Slovence slovenska pomlad ni in nikoli ne bo mrtva, saj da so slovenska pomlad vrednote, ki smo jih pred 25 leti začeli uresničevati, a jih še vedno nismo uresničili.

Podporniki Hojsa so v delovanju NSi pod vodstvom Novakove našli precej napak – gospodarski program, ki je v javnosti dojet kot neoliberalen, premajhno zavzetost pri iskanju rešitev za povrnitev dostojanstva žrtvam povojnih pobojev, podporo arhivskemu zakonu, premajhno kritičnost do sedanje vlade. Neredki so spet potegnili na plan Toninovo glasovanje o pokojnini nekdanjega predsednika države Milana Kučana… A se je Novakova v svojem govoru odločno postavila v bran »mladcev v stranki«. »Ti mladci so bili del tiste ekipe, ki je pomagala vrniti stranko v parlament,« je dejala. In dodala, da je bila z glasovanjem o Kučanovi pokojnini narejena škoda NSi, a se s to napako ni nihče od njih okoristil. Deležni pa so očitkov tistih, ki »jih bremeni marsikaj«.

NSi ne bo vtikala količkov med kolesa vladnega voza

Osvobajanje NSi je Novakova nakazala tudi z napovedjo nepristajanja na logiko, da se z drugače mislečimi ne smejo pogovarjati, in z zagovarjanjem odgovorne opozicijske drže. Kot je dejala, sedanja vlada ni po njihovem okusu, dela prepočasne korake… »Tudi kot opozicija pa moramo biti odgovorni. Ali je odgovorno dajati količke med kolesa voza, ki vleče naprej, četudi počasi?«

Po ocenah naših sogovornikov v NSi je Novakova na sobotnem kongresu dobila dovolj visoko podporo, da lahko vztraja pri napovedani poti, prav tako pa bi Hojs iz samega rezultata glasovanja težko sklenil, da zanj v NSi ni prostora. Res pa je, da ga v prihodnje v organih stranke ne bo. Novakova ga za podpredsednika NSi gotovo ne bo ponovno izbrala – na podpredsedniški mesti naj bi predlagala Ivo Dimic in Mateja Tonina –, h kandidaturi za člana izvršilnega odbora pa Hojs ni dal soglasja. Razen Mojce Kucler Dolinar, ki sodi med Hojsove privržence in je bila na sobotnem kongresu do delovanja NSi zelo kritična, je tako vse novoizvoljene člane izvršilnega odbora stranke mogoče prepoznati kot zagovornike politike nove stare predsednice NSi.

Hojs danes ne bo ustanavljal nove stranke

Hojs je – »glede na trenutno razmerje sil v stranki« – dobljenih 27 odstotkov podpore ocenil kot dober rezultat. Na vprašanja o svoji nadaljnji politični poti, ali se morda vidi »zunaj NSi«, pa ni jasno odgovoril. »Kaj to pomeni za mojo politično prihodnost, težko rečem,« je dejal. In dodal, da »danes iz stranke ne bom izstopil, v nedeljo si bom odpočil, v ponedeljek pa ne bom ustanavljal nove stranke«.

Tudi če bi Hojs zapustil NSi ali celo ustanovil novo stranko, pa naši sogovorniki v Novi Sloveniji kakšnega pretresa v stranki ne pričakujejo. Ocenjujejo namreč, da so nekateri s podporo Hojsu želeli izraziti predvsem nezadovoljstvo z določenimi koraki stranke, kakšnih odločilnejših potez pa ne bodo povlekli. Prav tako Hojsa ne vidijo kot karizmatično osebo, ki bi lahko k odhodu nagovorila večje število članov. Je pa sobotno dogajanje spet pokazalo, da se pogledi kroga okoli Ljudmile Novak in razmišljanja lokalnih predstavnikov nekoliko razlikujejo, oziroma da so – tako naši sogovorniki – »za teren v večji meri značilni radikalni pogledi in priseganje na večno cvetenje pomladnih rožic«. Zato v vrhu NSi razmišljajo o nujnosti okrepitve in torej prenove terena, pa tudi o krepitvi intelektualnega jedra stranke.