SDH sicer z naložbami in s postopkom njihove prodaje na podlagi lanskega sklepa DZ upravlja sam, a zakon o gospodarskih družbah jim omogoča, da pri prelomnih odločitvah za stališče zaprosijo lastnika, v tem primeru vlado kot predstavnika države, je pojasnil Pirc.

Od vlade si želijo jasen signal

Povedal je, da se želijo o tem z vlado še pogovoriti in da se zavedajo tveganj, ki jih tak korak prinaša. A od vlade si želijo jasen signal, ali prodajo pod končnimi ponujenimi pogoji odobrava ali ne.

O tem je sicer danes prvi pisal Požareport.

Postopek prodaje 100-odstotno državne NKBM je v zadnji fazi. V SDH so oktobra povedali, da je za drugo največjo banko prišlo več zavezujočih ponudb, neuradno je govora o dveh. Med najresnejšimi ponudniki pa se v medijih ves čas omenja madžarska banka OTP.

Postopek prodaje deleža Telekoma še v fazi nezavezujočih pogodb

A vmes so postali znani rezultati evropskih pregledov bank v okviru priprav na enotni bančni nadzor v evrskem območju, ki so pokazali, da bi banka v prihodnjih dveh letih ob zelo neugodnih gospodarskih gibanjih po celoviti oceni potrebovala še 31,03 milijona evrov dodatnega kapitala. Zdaj naj bi ponudniki svoje ponudbe ovrednotili še upoštevajoč te informacije. Oktobra je bilo v medijih slišati, da naj bi ponudba OTP znašala med 300 in 350 milijoni evrov.

Postopek prodaje skoraj 73 odstotkov neposredno in posredno državnega deleža v Telekomu Slovenije pa je še v fazi nezavezujočih ponudb. Po nejasnostih glede usode privatizacije v predvolilnem obdobju se ta postopek od jeseni spet nadaljuje, investitorji pa naj bi že v kratkem opravili dodatne preglede stanja v podjetju in srečanja z vodstvom telekomunikacijskega operaterja.

Sledile bodo zavezujoče ponudbe, med glavnimi interesenti za Telekom Slovenije pa se omenjajo Deutsche Telekom, ki bi slovenski telekom kupil bodisi sam bodisi preko ene od svojih družb v regiji, in pa štirje finančni skladi - ameriška Providence in Bain Capital ter evropska Apax in Cinven.