Mercatorjev bogat nepremičninski portfelj bo, kot kaže, eden ključnih vzvodov, prek katerega bo Agrokor Ivice Todorića odplačal prevzem slovenskega trgovca.

Skupno slovenski trgovec samo v Sloveniji prodaja kar za okoli 110 milijonov evrov nepremičnin, pri čemer pa se povprečna oglaševana cena njihovih poslovnih prostorov na spletnih nepremičninskih portalih giblje med 600 in 700 evri, zazidljivih zemljišč pa med 150 in 200 evri za kvadratni meter. Na Mercatorjevi spletni strani in nepremičninskih portalih je trenutno mogoče najti okoli 170 različnih nepremičnin, ki jih namerava trgovec prodati. Med temi nepremičninami prevladujejo manjše živilske trgovine, poslovni kompleksi ter zazidljiva zemljišča, kjer je slovenski trgovec nameraval zgraditi trgovske centre, a je uprava pod vodstvom Tonija Balažiča te načrte sedaj opustila.

Koliko dobička si Mercator obeta s prodajo svojih poslovno nepotrebnih nepremičnin, ni znano. Ob upoštevanju povprečnih amortizacijskih stopenj ter leta zgraditve pa so velik del teh nepremičnin že amortizirali in bi tudi s prodajo po nižjih cenah od oglaševanih ustvarili visok dobiček.

Milijardni nepremičninski portfelj

Skupno je imela Skupina Mercator konec lanskega leta v lasti za nekaj več kot pol milijarde evrov zemljišč ter 990 milijonov evrov zgradb, ki so jih v zadnjih letih v pomembnem delu že amortizirali oziroma oslabili. Nakupna vrednost vseh nepremičnin in zemljišč v lasti Skupine Mercator znaša 2,06 milijarde evrov, preden so spremenili računovodske usmeritve, pa je bila nakupna vrednost višja še za skoraj 400 milijonov evrov.

Prodajo nepremičnin so v Mercatorju pospešili v začetku letošnjega leta, vendar bo šele v prihodnjih mesecih znano, kako uspešni bodo pri prodajah. V prvi polovici leta so v Mercatorju uspeli prodati za le nekaj več kot dva milijona evrov poslovno nepotrebnega premoženja. Toda v to ni vključena prodaja elitne poslovne zgradbe v središču Ljubljane, v kateri že več let domujeta slovenski predstavništvi evropskega parlamenta in evropske komisije. Kot smo razkrili v Dnevniku, sta to nepremičnino pred kratkim kupili osebna asistentka evropskega poslanca Lojzeta PeterletaMaja Lapornik Pelikan in njena sestra, kupnina pa se je po dostopnih podatkih gibala med 1,3 in 1,5 milijona evrov.

V Sloveniji razkrite cene, na Hrvaškem pač ne

Poleg številnih nepremičnin v Sloveniji Mercator na zahtevo hrvaškega varuha konkurence prodaja tudi 45 trgovin in trgovskih centrov na Hrvaškem. Skupno se te trgovine razprostirajo na 91.400 kvadratnih metrih, ob upoštevanju cen poslovnih prostorov na Hrvaškem in pripadajočih zemljišč pa bi kupnina utegnila doseči okoli 100 milijonov evrov. Za vseh 210 nepremičnin bi lahko torej Mercator iztržil več kot 200 milijonov evrov, kar je le četrtino manj, kot je Agrokor plačal za nakup 81-odstotnega deleža slovenskega trgovca.

Skupno ima Mercatorjeva hrvaška hčerinska družba v finančnem najemu za 65 milijonov evrov različnih nepremičnin, v neposredni lasti pa za še dodatnih 290 milijonov evrov. Koliko kupnine pričakujejo za svoje hrvaške nepremičnine, v Mercatorju ne razkrivajo. »Vrednost nepremičnin se oblikuje tržno, glede na ponudbo in povpraševanje, zato navajanje kakršnih koli podatkov o vrednosti nepremičnin ne bi bilo v skladu s poslovnimi interesi družb Skupine Mercator,« so bili kratki. Zakaj so potem oglaševane cene objavili pri nepremičninah, ki jih prodajajo v Sloveniji, nam do zaključka redakcije niso pojasnili.

Del kupnine iz prodaje nepremičnin in preostalega poslovno nepotrebnega premoženja bo moral Mercator nameniti odplačilu posojil. Konec junija so finančne obveznosti Skupine Mercator znašale 1,05 milijarde evrov, po končani dokapitalizaciji s konverzijo 200 milijonov evrov posojil v kapital pa se bo neto finančni dolg znižal na 750 do 800 milijonov evrov. To je le še štirikrat več, kot naj bi sodeč po internih dokumentih Agrokorja, ki smo jih razkrili v Dnevniku, slovenski trgovec prihodnje leto ustvaril dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA).

Todoriću bi se sicer veliko bolj obrestovalo, če bi kupnino iz prodaje Mercatorjevega poslovno nepotrebnega premoženja lahko v celoti namenil za odplačilo dolgov Agrokorja. Hrvaška družba namreč za obresti v povprečju plačuje že več kot 10-odstotno obrestno mero, nekajkrat več kot Mercator. Če bi Mercatorju uspelo prodati vse nepremičnine, kjer prodajni postopki že potekajo, bi samo zaradi nižjih stroškov za plačilo obresti na letni ravni privarčeval od šest do devet milijonov evrov, Agrokor pa več kot 20 milijonov evrov.