Glavni akterji iz nekdanje odmevne posojilodajalske afere Orion, ki so se specializirali za pomoč slovenskim menedžerjem pri prenašanju premoženja pred upniki v tujino, naj bi si nezakonito prilastili najmanj 860.000 evrov.

To naj bi v kriminalistični preiskavi njihovih domnevno spornih poslov na območju Maribora ugotovili na specializiranem državnem tožilstvu. Tam naj bi pred kratkim od sodišča zahtevali odreditev začasnega zavarovanja premoženja nezakonitega izvora, da osumljenci nepremičnin in drugih vrednejših naložb ne bi mogli rešiti pred morebitnim zasegom. Njihovi zahtevi je sodišče tudi ugodilo.

Glavna tarča preiskovalcev naj bi bil Mariborčan Niko Pauko, očitno eden od najnovejših klientov mednarodne skupine, ki se je pred desetimi leti ukvarjala z dajanjem oderuških posojil fizičnim osebam, danes pa z likvidiranjem podjetij po naročilu in umikanjem premoženja v tujino s pomočjo zapletene mreže spečih podjetij. Med osumljenimi je po naših informacijah tudi Barbara Podlogar, nekdanja prokuristka v Orionu, ki je Pauku pomagala pri prenosu premoženja s propadlih podjetij nanj ali na slamnata podjetja z lastniki v Veliki Britaniji ali na Slovaškem.

Kaj konkretno jima tožilstvo očita, za zdaj ni znano. Spomnimo pa, da so marca letos kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) izvedli obsežno preiskavo, v kateri so Podlogarjevi tudi odvzeli prostost zaradi suma storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. Čeprav so v obsežnem postopku preiskovali zlasti posle največjega davčnega dolžnika Zorana Trifunoviča in nekdanjega prvega moža državne Elektrooptike, ki je v vprašljivih okoliščinah ostala brez milijona evrov, se je pod drobnogledom znašel tudi Pauko. Ta je namreč v zadnjih nekaj letih skupaj z orionovci sodeloval pri kopici spornih poslov, iz katerih izhaja najmanj sum oškodovanja upnikov.

Kot smo razkrivali v Dnevniku, se je Pauko lotil več nepremičninskih projektov. Tako je njegovo podjetje Bona Nepremičnine zgradilo večstanovanjsko stavbo na Koroški cesti v Kamnici pri Mariboru, po njenem dokončanju leta 2009 pa se je lotilo postavitve luksuznih apartmajskih hiš Bona v naselju Bolfenk na Mariborskem Pohorju, katerih gradnjo je s 750.000 evri sofinancirala država oziroma Evropska unija. Medtem ko je vlagatelj s štirimi milijoni evrov dolgov tik pred stečajem, je del prej omenjenih stanovanj končal v Paukovih rokah. Apartmajski hiši, katerih gradnja je stala po dva milijona evrov, pa sta prešli v roke podjetij, za katerimi verjetno stojijo orionovci.

Organi pregona so na treh (od skupno 23) stanovanjih, ki jih je Pauko zgradil in prenesel nase, že vpisali plombo, s katero mu želijo preprečiti njihovo nadaljnjo prodajo ali obremenitev. Uspelo jim je tudi z zavarovanjem parcel v Lokavcu pri Ajdovščini, ki jih je leta 2012 pridobila Podlogarjeva. Po javno dostopnih podatkih so bile pred tem v lasti starejše Ajdovke, Podlogarjeva pa je prišla le do dela posameznih parcel, saj so na drugih delih vpisane sorodnice prejšnje lastnice. Podlogarjeva je nepremičnine kupovala v času, ko so drugega lastnika dobivale omenjene apartmajske hiše.

Čeprav se tožilstvo in sodišče (še) nista lotila celotnega premoženja, s katerim razpolaga Pauko, ga je ta že preventivno zaščitil pred rubežem. Tako je na razkošno družinsko hišo z bazenom v vasi Limbuš v predmestju Maribora najprej vpisal zemljiški dolg v vrednosti 458.000 evrov. Ko so omenjeni institut zaradi domnevnih zlorab ukinili, pa je nepremičnino prenesel na podjetja Vistakom na Slovaškem. Iz tamkajšnjih registrov je razvidno, da je njegova lastnica družba Alpha Business Group LLC iz ameriške države Delaware, ki je bila v preteklosti ena od direktorjev slovenskega Oriona. Uradni zastopnik Vistakoma je medtem praktično neznani Mariborčan, prijavljen v enem od stanovanj, ki jih je zgradil Pauko.