Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je po pogovorih z ministrstvom za delo sklenil, da upokojenim samostojnim podjetnikom za leta, v katerih je bil dobiček nižji od minimalne plače, ne bo treba vračati pokojnin. Anja Kopač Mrak, sedanja in najverjetnejša bodoča ministrica za delo, je ob tem napovedala, da bo država spremenila sedanjo ureditev, ki je onemogočala združljivost opravljanja dejavnosti in prejemanje pokojnine.

Po zadnjih podatkih Zpiza je bilo od 658 upokojencev, ki so opravljali dodatno dejavnost, ugotovljenih le 15 odstotkov kršitev, približno petino pa jih še preverjajo. Glede na dogovor z ministrstvom na Zpizu menijo, da vračil pokojnine ne bo prav veliko.

Olajšati želijo stisko ljudi

Generalni direktor Zpiza MarijanPapež je včeraj dejal, da zakona za nazaj ne morejo spreminjati, lahko pa »čim bolj olajšajo stisko nekaterih ljudi«. Tistim, ki so že dobili odločbe za vrnitev pokojnin, svetuje, naj čim prej vložijo pritožbo, ki jo bodo, če bo ustrezala novim pogojem, tudi upoštevali. Prav tako bodo znova preverili pritožbe tistih, ki jim je bila izdana tudi dokončna odločba.

Ministrica Anja Kopač Mrak je pojasnila, da sedanjega sistema nezdružljivosti statusov ni nikoli postavil pod vprašaj nihče od socialnih partnerjev, kljub temu pa so zaradi burnega odziva javnosti preverili ureditve v drugih evropskih državah. »Ugotovili smo, da večina držav dovoljuje dva statusa, zato smo se dogovorili, da bomo ta problem odprli na eni od prihodnjih sej Ekonomsko-socialnega sveta,« je dejala Kopač-Mrakova. Opozorila je, da bo šlo v tem primeru za veliko sistemsko spremembo, ki bo morala urediti položaj za vse, ne le za samostojne podjetnike.

OZS še naprej napoveduje ustavno presojo

Iztok Mohorič iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) pravi, da izvzem zaradi nizkega dobička ni rešitev, saj je bila ta možnost, sicer za tri zaporedna leta, omogočena že prej. »Nekaterim bo to sicer v veliko pomoč, za tiste, ki bodo na primer za kakšnih deset evrov presegali minimalno plačo, pa se ne bo nič spremenilo. To bo povzročilo nove neenakosti,« meni Mohorič, ki ga moti tudi to, da država, od davčne uprave do Zpiza, noče priznati odgovornosti, ker tega področja ni ustrezno preverjala.

OZS bo, kot pravi Mohorič, zaradi vrste ustavnopravno spornih vprašanj v kratkem zahteval ustavno presojo sedanje ureditve. Po njegovem prepričanju sloni zakon že v osnovi na napačni predpostavki, da upokojenec ne sme delati in da je pokojnina zgolj dohodek za tiste, ki ne morejo več delati.

Enako mnenje ima Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete. »Praksa ustavnega sodišča potrjuje, da je pokojnina lastninska pravica, ki temelji na vplačilu prispevkov, zato gre po mojem mnenju v teh primerih za poseg, ki ni dopusten. Težko si predstavljam, da bi lahko država argumentirala, zakaj je nekomu odvzela pravico do pokojnine samo zato, ker je zraven delal,« pravi Pirnat.