Posnetek obglavljenja

Spletni videoposnetek prikazuje v oranžno oblečenega moškega na kolenih in v črno oblečenega moškega, ki ga obglavi. Posnetek se začne z govorom predsednika ZDA Baracka Obame, v katerem pojasnjuje, zakaj se je odločil za zračne napade na sunitske skrajneže v Iraku, na ekranu pa je izpisano Foleyjevo ime.

Neimenovani ameriški državni uradniki so medijem potrdili, da je IS zadnje dni grozil z usmrtitvijo 40-letnega Foleyja. Tega so pred dvema letoma ugrabili oboroženci na severu Sirije, kjer je delal za francosko tiskovno agencijo AFP in bostonski medij GlobalPost.

Zgroženi nad surovim umorom nedolžnega Američana

Tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost Bele hiše Caitilin Hayden je dejala, da so v primeru, da je posnetek avtentičen, zgroženi nad surovim umorom nedolžnega Američana in izražajo najgloblje sožalje družini ter prijateljem. O primeru je seznanjen tudi predsednik ZDA Barack Obama.

Ameriški zračni napadi so skupaj z ofenzivo kurdskih borcev na tleh skrajnežem zadali najhujši udarec, odkar so sunitski skrajneži iz Sirije začeli pohod po severu Iraka. Newyorški odbor za zaščito novinarjev (CPJ) poroča, da je v Siriji izginilo najmanj 20 novinarjev.

Britanski zunanji minister Philip Hammond je danes priznal, da je Foleyjev rabelj govoril z britanskim naglasom. »Že dolgo časa govorimo, da v Siriji in Iraku z ekstremističnimi organizacijami sodeluje večje število britanskih državljanov,« je dejal in dodal, da je ravno to razlog, zakaj Islamska država (IS) predstavlja grožnjo britanski nacionalni varnosti.

Britanski premier David Cameron je v odzivu na posnetek dejal, da je v primeru resničnosti posnetka umor novinarja »šokanten in izprijen«, navaja BBC.