Na e-Študentskem Servisu je povpraševanje po študentskem delu podobno kot lansko leto, kar je prvič od začetka recesije. "Od leta 2008 dalje namreč beležimo več kot 50-odstotni padec ponudbe prostih del," je za STA povedala Katarina Bremec Slanič. Pojasnila je, da je trenutno okrog 500 ponudb za prosta dela in prav toliko za dela v strežbi.

Največ je ponudb za delo s strankami, prodajo, trženje, anketiranje ter za strokovna in fizična dela. "Poleti se rahlo poveča ponudba sezonskih del, in sicer v turizmu, medtem ko ponudba za ostale vrste del ostaja enaka," pravi Bremec Slaničeva.

Povpraševanja dijakov in študentov se sicer v poletnih mesecih običajno poveča za 60 odstotkov. Ker je zanimanja za počitniško delo veliko, vsem, ki bi želeli delati v poletnih mesecih, na servisu svetujejo, da se za delo dogovorijo čim prej. Tako bodo imeli več možnosti, da bodo opravljali želeno delo v izbranem mesecu.

Največje povpraševanje po delih na Obali, najmanjše v Mariboru

Na Obali v koprskem Študentskem servisu Luna letos v primerjavi z lanskim letom beležijo povečanje obsega študentskega dela. "Povpraševanje po različnih delih je veliko, za dela se malo bolj zanimajo dekleta," je za STA dejal Damjan Ščulac.

Trenutno 74 delodajalcev išče 200 delavcev za različna dela - v klicnem centru, skladišču, pri promocijah na obali, v prodajalni, pri pomoči v strežbi, za dela v gostinstvu in drugo. Povprečna urna postavka je štiri evre na uro, za kratkotrajna dela (promocije, fizična dela) pa od pet pa tudi do sedem evrov na uro.

Za Maribor in okolico pa velja, da je obseg študentskega dela vedno manjši. "Ponudba del skozi leta upada. V primerjavi z lanskim letom je ponudba upadla za približno 20 odstotkov, v primerjavi z letom 2004 pa zagotovo za več kot 50 odstotkov," je za STA povedala Anja Arko iz Študentskega servisa Maribor.

Dekleta se zanimajo za administrativna dela, fantje pa za fizična dela

Po drugi strani pa je povpraševanja po študentskih delih v Mariboru vedno več in presega ponudbo, je zatrdila Arkova in dodala, da je največ zanimanja za pisarniška dela, selitve, čiščenje, pomoč pri prodaji in za delo v proizvodnji.

Fantje bolj povprašujejo po fizično težjih in zahtevnejših delih (selitve, pomoč pri meritvah, delo na gradbišču, delo v proizvodnji, pomoč v skladišču), dekleta pa bolj zanima delo v trgovini, administrativna dela, trženje in promocije.

Podobno je v Ljubljani in okolici. Ob tem Bremec Slaničeva izpostavlja, da študente višjih letnikov in absolvente bolj zanimajo dela, ki so povezana s smerjo študija oziroma s področjem dela, na katerem se želijo zaposliti. Mladi se namreč vse bolj zavedajo, da je potrebno za povečanje njihove zaposljivosti po zaključku študija svoje teoretično znanje nadgraditi s prakso.

Vedno večji pomen izkušenj, ki jih mladi pridobijo s študentskim delom, se kaže tudi v tem, da že 40 odstotkov delodajalcev ob prijavi za študentsko delo po njenih navedbah zahteva potrdilo o delovnih izkušnjah, pridobljenih v času študija.

Urne postavke od 3,5 evra naprej

Urne postavke za študentska dela sicer ostajajo že nekaj let nespremenjene, povprečna je 4,5 evra na uro, najvišje so v Ljubljani in okolici, najnižje pa v Podravju, Pomurju in na jugovzhodu Slovenije.

Enostavna in nezahtevna dela so plačana od 3,5 evra na uro dalje, težka fizična pa tudi do sedem evrov na uro. Za strokovna dela so urne postavke različne, praviloma pa se višajo glede na zahtevnost in obseg dela, vse do 10 evrov na uro.

Trženje in pospeševanje prodaje je običajno plačano glede na uspešnost. Ravno to je tudi razlog, da so med mladimi manj priljubljena, ker se višino plačila težko predvidi v naprej, še doda Bremec Slaničeva.