Nocoj se bo v ljubljanskem klubu K4 zgodil finalni večer letošnjega tekmovanja mojstrov in mojstric preobleke Slovenia's Next Best Drag. Teh dogodkov ne obiskuje le LGBT-populacija, temveč organizatorji iz zavoda Ganimed opažajo tudi porast heteroseksualnih obiskovalcev. »Večje razumevanje in spoštovanje med populacijama je nujno in lepo je videti, da se vsi skupaj lahko zabavamo na enem mestu. Tovrstni šovi vsekakor pripomorejo k večji strpnosti v družbi,« ugotavljajo. Priljubljenost igre brisanja mej med spoloma dokazuje tudi nedavna zmaga avstrijske »dame z brado« Conchite Wurst na letošnji Evroviziji.

Ženske zgolj zaradi performansa

Da zanimanje za drag šove pri nas narašča, priča podatek, da imajo videoposnetki nastopajočih, ki so jih objavljali na svoji facebook strani, že več kot 20.000 ogledov. Zato si organizatorji prizadevajo, da bi projekt, ki podira stereotipe o spolu in tipičnih žensko-moških vlogah, izpeljali tudi v prihodnji sezoni. Na sklepnem večeru bodo nocoj nastopili Tomaž, Sandi in Tjan oziroma Fedora, Candice in D Queen, ki ste jih v preobleki lahko videli tudi na odru nedavne parade ponosa.

Vsi našteti so drag queeni – ta razširjena besedna zveza je sicer v zadnjem času dobila tudi še ne tako uveljavljeno slovensko različico kralji oziroma kraljice preobleke. Toda drag queenov ne gre mešati s transvestiti – ključna razlika je ta, da se drag uporablja izključno za namene performansa in šova, transvestizem pa pomeni izživeti določene vidike nasprotnega družbenega spola. Finaliste šova Slovenia's Next Best Drag upodobitev ženske torej zanima zgolj s stališča nastopa. »Priprav za nastope je ogromno – od izbire obleke in maske, realizacije, ki vzame minimalno tri ure, do samega nastopa, koreografije in vseh drugih pomembnih detajlov. Če bi živel v Avstraliji, bi si verjetno lahko privoščil, da si vse potrebne stvari za nastop kupim. Žal oziroma na srečo pa se znajdem tako, da si kakšno stvar tudi izposodim, vseeno pa gre veliko denarja v le osem minut dolg končni izdelek,« pravi 22-letni Tjan Deichmann, ki nastopa kot D Queen, posnemal pa je že tudi Lady Gaga in Mirno Reynolds. Dodaja, da se mu zdi družba danes bolj odprta, čeprav še vedno čaka dan, ko bo lahko v Sloveniji zaživel enakopravno.

Odmevna fotografija z županom

»Ko se preobrazim v Candice, jemljem to kot šov, v katerem pa raziskujem tudi neko svojo drugo, bolj skrito plat, ki jo lahko skozi ta performans izživim. Drag queeni smo prej dive kot ženske,« pojasnjuje 22-letni Sandi, ki je v tej sezoni kot Candice na odru posnemal tudi Britney Spears in Dano International; za svoj make-up porabi tudi do šest ur, za koreografijo pa dve uri manj. Največ izkušenj od vseh treh ima 26-letni Tomaž, ki nastopa kot Fedora (posnemal je denimo Majo Keuc in Christino Aguilero) in je med drugim nekaj let živel tudi v Veliki Britaniji, kjer je drag scena veliko bolj razvita. Ženska oblačila so ga zanimala že od mladih nog, a doda, da so ga prav tako zanimala tudi moška: »Dregovstvo jemljem kot svojo interesno dejavnost. Gej scena, na kateri se to dogaja, se je pri nas v primerjavi z letom 2007 zelo spremenila. Navdušenje nad temi šovi je veliko večje, kot je bilo takrat. Na začetku sem se glede nastopa še obotavljal, a so me na koncu prepričali prijatelji.«

Prav Tomaževa fotografija, kjer na paradi ponosa pozira kot drag queen z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, je na družabnih omrežjih dvignila veliko prahu – odzivi so segali od komentarjev podpore do tistih, ki so presegali mejo dobrega okusa in bi jih lahko označili že za homofobne. »Nisem prebral vseh komentarjev, saj ni bilo časa. In nisem človek, ki bi vsiljeval mnenja, zato pustim, naj ljudje presodijo sami,« komentira Tomaž. »Opazke prenašam že več let; te me ne motijo, ker gre za prazne besede ljudi, ki jih ne poznam. Raje se osredotočam na pozitivne komentarje in kritike prijateljev, družinskih članov in znancev, ki me sprejemajo takšnega, kot sem.«