Njegov predhodnik, papež Benedikt XIV., je predolgo molčal o številnih fizičnih in spolnih zlorabah otrok znotraj cerkvenih ustanov, so mu očitali kritiki, novi papež Frančišek želi to napako popraviti. Na tiskovni konferenci, ob vrnitvi z večdnevnega potovanja po svetih deželah na Bližnjem vzhodu, je novinarjem povedal, da se bo prihodnji teden ob maši sestal z žrtvami, ter hkrati zagotovil, da bo Cerkev odločneje ukrepala proti spolni zlorabi mladoletnih otrok, s čimer izpolnjuje obljubo, dano v začetku pontifikata.

Papež je zlorabo zaščite potrebnih otrok označil za strahoten zločin in jo primerjal s hudičevo mašo. Otroci in mladi v naročju cerkve iščejo svetost boga, storilci pa s svojimi dejanji boga izdajo, je dejal papež, ki je obljubil, da bo poslej v Cerkvi do spolne zlorabe mladoletnih veljala nična toleranca. Trenutno poteka preiskava proti trem katoliškim škofom, je povedal papež, eden je bil že obsojen. Naslednji teden se bo na maši sestal z osmimi žrtvami spolne zlorabe v Cerkvi, ki prihajajo iz Nemčije, Irske in Velike Britanije. Papež Frančišek je pred kratkim žrtve prosil za odpuščanje in zahteval strožje kazni za storilce.

OZN: Cerkev bolj skrbi lasten ugled kot dobro otrok

Spolne zlorabe otrok in mladostnikov, ki so jih zagrešili cerkveni dostojanstveniki, so pretresle Katoliško cerkev, omajale zaupanje in povzročile izstope številnih vernikov. V državah, kjer je znano največje število zlorab, Katoliška cerkev doživlja globoko krizo verodostojnosti, ki pa se še poglablja s tem, da Cerkev sicer ukrepa ali dopusti ukrepanje proti storilcem, ne zahteva pa odgovornosti tistih, ki so za spolno zlorabo mladoletnih vedeli in jo dopuščali. Hkrati je Cerkev še vedno zelo zadržana pri priznanju odškodnin prizadetim žrtvam, pogosto jo morajo k temu prisiliti šele civilni sodni procesi. Cerkev je namreč pod hudim pritiskom javnosti. V začetku letošnjega februarja je odbor za človekove pravice pri Organizaciji združenih narodov Vatikanu očital sistematično prikrivanje spolne zlorabe mladoletnih, ki so jo zagrešili duhovniki, Cerkvi je bolj pomemben lasten ugled kot dobro otrok, je omenjeni odbor zapisal v svojem poročilu.

Vatikan: Očitki nepošteni in ideološko motivirani

Katoliška cerkev je očitke v poročilu zavrnila kot pretirane in ideološko usmerjane. Dejstva govorijo drugače. Po poročilih medijev naj bi papež Benedikt med letoma 2011 in 2012 zaradi suma spolne zlorabe otrok odpoklical okoli 400 duhovnikov. Poročilo navaja, da se je velik del omenjenih zlorab zgodil v Nemčiji, vendar jih večinoma sploh niso preiskovali.

Nemška škofovska konferenca, ki je sprva pooblastila Kriminološki znanstveni inštitut spodnje Saške, naj razišče dokumente škofij, v katerih je obstajal sum zlorabe, je kasneje ob uporu nekaterih nemških škofij najprej skušala cenzurirati poročilo inštituta ter kasneje prekinila sodelovanje z njim, za preiskavo primerov zlorab v nemških škofijah pa avgusta lani ponovila razpis. vau