EU in Kitajska sta se zavezali medsebojno priznavati certificirane pooblaščene gospodarske subjekte, torej trgovce, ki so se izkazali za varne, zanesljive in skladne z varnostnimi standardi. "Ti bodo imeli koristi od hitrejšega nadzora in manj upravnih postopkov med carinjenjem," navajajo v Bruslju. Poleg tega bo vzajemno priznavanje zaupanja vrednih trgovcev carinskim organom omogočilo, da se osredotočijo na resnična področja tveganja, kar bo izboljšalo varnost dobavnih verig za obe strani.

EU je prvi trgovinski partner, ki je s Kitajsko sklenil tak sporazum. Pred tem je unija podpisala podobne sporazume z ZDA in Japonsko, dodajajo v komisiji.

"Z dogovorom o medsebojnem priznavanju varnih trgovcev sta EU in Kitajska naredili velik korak naprej v trgovinskem odnosu," je podpis komentiral evropski komisar za obdavčenje in carinsko unijo, revizijo in boj proti goljufijam Algirdas Šemeta. Kot je še dodal, je sporazum v duhu krepitve trgovine ter rasti.

Kitajska je največja uvozna partnerica EU

Evropski status pooblaščenih gospodarskih subjektov obstaja od leta 2008 in ponuja poenostavljene carinske postopke podjetjem, ki se izkažejo za varna, zanesljiva in ki spoštujejo varnostne standarde. Formalnosti zanje potekajo hitreje, deležni pa so tudi manj inšpekcijskih pregledov. Trenutno tak status uživa okoli 15.000 podjetij.

EU in Kitajska sta sicer danes podpisali še nov strateški okvir za carinsko sodelovanje, ki določa prihodnje prioritete in cilje na področju poenostavitve trgovanja, varnosti dobavne verige, boja proti ponarejanju in nedovoljeni trgovini, ter nov akcijski načrt glede pravic intelektualne lastnine z namenom omejevanja trgovine s ponarejenim blagom.

Kitajska je največja uvozna partnerica EU in eden najhitreje rastočih izvoznih trgov za EU. Trgovinska izmenjava med partnericama dnevno krepko presega milijardo evrov. Leta 2013 se je izvoz iz EU na Kitajsko povečal za 2,9 odstotka, uvoz blaga pa skrčil za štiri odstotke glede na leto poprej.