Factor banke, ki jo je pred stečajem rešilo 269 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja, niso potopila le »nepovratna« posojila njenim lastnikom in vplivnim gospodarstvenikom, ampak tudi vprašljivi nepremičninski podvigi.

Pred kratkim je izredna uprava pod vodstvom Klausa Schusterja objavila, da išče kupca za 130.000 kvadratnih metrov velik proizvodni kompleks v Logatcu. Ta verjetno predstavlja največjo zgrešeno nepremičninsko naložbo podržavljene banke, saj naj bi zanj družbi KLI Logatec vsega nekaj mesecev po izbruhu finančne krize plačala več kot 12 milijonov evrov. Možnosti, da bo zdaj zanje iztržila 15 milijonov evrov, kolikor znaša zahtevana cena za prostore, delno obnovljene pred desetletjem, so praktično nične.

Na trgu je dobesedno poplava praznih tovarniških kompleksov, pa tudi gradbenih parcel, stanovanjskih novogradenj, poslovnih prostorov in drugih nepremičnin, ki v stečajnih masah propadlih družb kljub upadajočim cenam že več let neuspešno iščejo novega lastnika. Tako je malo verjetno, da bi (tuji) vlagatelji naskočili tudi katero od drugih nepremičnin Factor banke. Od nedavnega je namreč naprodaj kar 30 nepremičnin in nedokončanih projektov po Sloveniji in na Hrvaškem, za katere bo poskušala iztržiti visokih 65 milijonov evrov. Najmanj toliko znašajo zahtevki, ki jih želi poplačati z njihovo (raz)prodajo.

Za primerjavo, vrednost bilančne vsote Factor banke je konec septembra lani znašala 571 milijonov evrov, posojil domačim in tujim podjetjem pa je bilo za le 438 milijonov evrov. To je bilo sicer po tem, ko so morali opraviti za kar 351 milijonov evrov oslabitev in rezervacij. Večino nasedlih nepremičnin je Factor banka že pred tem prenesla na hčerinske družbe Factor projekt, Factor-In in PV Naložbe.

Prijateljem velikodušno priskrbel 14 milijonov evrov

Iz dolgo časa skrbno varovanih bilanc Factor banke daleč najbolj izstopajo trije nepremičninski projekti. Prvi je že omenjeni podvig v Logatcu, ki ga je banka izpeljala s pomočjo novoustanovljenega podjetja Factor-In in s tem pomembno pomagala lastnikom KLI Logatec (Kad, Zavarovalnica Triglav, NFD 1, Stol in kopica fizičnih oseb), da so v postopku njegove likvidacije prejeli že več kot štiri milijone evrov. Imena upnikov, ki so bili pred tem poplačani, bodo znana šele po koncu postopka, ki bo kmalu prešel v šesto leto.

Po vrednosti še nekoliko težji je nasedli nepremičninski projekt v Podutiku, ki so se ga z denarjem Factor banke lotili poslovni partnerji njenega bivšega predsednika uprave Borisa Pesjaka. Gre za gradnjo stanovanjske soseske na severozahodu Ljubljane, natančneje med Cesto Andreja Bitenca in Pilonovo cesto, kjer bi moralo zrasti deset stanovanjskih blokov in z njimi 325 stanovanj. Factor banka je v projekt doslej vložila že kar 14 milijonov evrov, trenutno pa poskuša skoraj 27.000 kvadratnih metrov veliko zazidljivo zemljišče prodati za natanko 17 milijonov evrov. Ali bo dejansko našla kupca, je drugo vprašanje.

Investitor v stanovanjsko sosesko je sicer podjetje Factor Nepremičnine, ki ga obvladujejo Boris Miklavčič, Boris Milevoj, Stanko Glavan in Luka Bele (pred njim pokojni Dušan Bele). Spomnimo, da so omenjeni v preteklosti skupaj ustanovili podjetje Factor Leasing, ki je pozneje Binetu Kordežu pomagalo pri neuspešnem lastninjenju Merkurja, na koncu pa z visokimi dolgovi končalo v stečaju. Factor banka išče lastnika tudi za 5000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v Komnu skupaj s pravnomočnim gradbenim dovoljenjem. Za nepremičnino, do katere je prišla v stečaju njihovega podjetja BSD Nepremičnine, želi 300.000 evrov.

V Črni gori končalo najmanj šest milijonov evrov

Veliko bolj skrivnostno je njeno financiranje črnogorskega podjetja AD Elektrotehna. V naslednjem tednu bo namreč na sodišču v Podgorici prva javna dražba za prodajo okoli 46.000 kvadratnih metrov velikega zemljišča v občini Herceg Novi. Izklicna cena za zemljišča, ki so naprodaj zaradi lanskoletnega stečaja AD Elektrotehne, znaša skoraj deset milijonov evrov. Kdo so bili delničarji propadlega podjetja, ni znano. Iz tamkajšnjega registra je razvidno le to, da so člani odbora direktorjev Dragoljub Kažić, Dragan Vukčević in Đorđo Milić. Koliko denarja jim je posodila in kaj so z njim naredili, uradno ni mogoče preveriti. Po podatkih zemljiške knjige pa ima Factor banka na prej omenjenih zemljiščih vknjiženih več hipotek. Prva znaša 6,2 milijona evrov, medtem ko je druga maksimalna. Njena vrednost bi lahko znašala največ devet milijonov evrov.

V bilancah Factor banke in njenih satelitov se skrivajo še druge, malo manj vredne, a zato nič manj sporne nepremičninske naložbe. Tako med drugim iščejo kupca za več kot 1000 kvadratnih metrov velike poslovne prostore v Ljubljani, ki jih je imelo prej v lasti podjetje Lacom - fin. Njegovi solastniki so bili člani družine Volk, nekdanji lastniki Mipa, Factor banka pa mu je posodila kar tri milijone evrov. Nepremičnina je medtem naprodaj za 688.000 evrov. Omembe vredna je tudi prodaja celotnega tretjega nadstropja v poslovni stavbi na Tivolski cesti v Ljubljani. Podjetje Factor-In je postalo njegov lastnik sredi leta 2008. Le nekaj mesecev pred tem ga je sicer kupil znani ljubljanski odvetnik Miro Senica, ga vložil v Factor-In in s tem postal njegov lastnik, takoj zatem pa podjetje prodal Factor banki.

Zanimivo se je Factor banka znašla tudi med financerji podjetja Dom-Smreka, ki ga je obvladoval Samid Braco Osmanović, čigar propadla podjetja so za seboj pustila za 60 milijonov evrov dolgov do NLB. Factor banka je imela do podjetja za kar 2,6 milijona evrov visok zahtevek, s prodajo zastavljene apartmajske hiše v Kranjski Gori pa bo skušala iztržiti malo več kot pol milijona evrov. Med njenimi strankami je bil očitno tudi Branko Plešinac, nekdanji manjšinski lastnik Poslovne cone (PC) Komenda, ki je bil vpleten v številne afere v tamkajšnji občini. Za 5000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v poslovni coni bo poskušala Factor banka dobiti 200.000 evrov, s tem pa vsaj delno poplačati 700.000 evrov visoko terjatev.