Duh koliščarjev se je iz zgornjih prostorov ljubljanskega Mestnega muzeja, kjer je še vedno na ogled razstava Kolo, 5200 let, včeraj naselil tudi v prostore muzejske kavarne. Skoraj sto risb in slik ter kar 28 maket, zbranih s posebnim natečajem za družine, vrtce in šole, razkriva življenje staroselcev, koliščarjev, ki so v bakreni dobi domovali na Ljubljanskem barju. Skrbno izbranega razstavnega gradiva pa niso na ogled postavili izkušeni muzejski kustosi, kot je to običajno, ampak so se na včerajšnje svečano odprtje skoraj pol leta pripravljali mladi ljubitelji zgodovine – šolarji iz zgodovinskega krožka Osnovne šole Ledina, stari od 10 do 14 let.

»Odkritje sveta za muzejskimi vrati, kjer se konservatorji trudijo ohraniti meče, fibule, ščite, keramično posodje in bleščeč nakit za prihodnje radovedne rodove, je posebna izkušnja, ki jo mladi znajo ceniti,« je sodelovanje z ljubljanskim Mestnim muzejem pozdravila učiteljica zgodovine in mentorica ledinskega zgodovinskega krožka Natalija Lampič. Skupina osnovnošolcev se je tako v prostem času prelevila v arheologe, kustose in restavratorje ter začela odkrivati skrivnosti nekdanjih prebivalcev na tleh današnje prestolnice. »Pred sodelovanjem pri projektu sem o koliščarjih vedela bolj malo, le nekaj osnovnih dejstev,« je priznala petošolka Uma Jordan Ferbežar, katere zanimanje za zgodovino se je med pripravo razstave še okrepilo. »Zanimivo je, kako so koliščarji znali izbrati materiale tako, da so bili njihovi izdelki kar najbolj učinkoviti, navdušena pa sem tudi nad njihovim lepim nakitom in posodo,« je še dodala mlada »ledinka«, ki se po končanem šolanju vidi v naravoslovnih vodah, vse bolj pa jo mika tudi delo kustosinje ali arheologinje. »V zadnjih letih smo o koliščarjih izvedeli veliko novega. Niso živeli na jezeru, kot smo nekoč mislili, temveč ob vodi na kopnem. Zato je pravi naziv za takratne prebivalce koliščarji in ne mostiščarji,« pa je zbrane poučil sedmošolec Peter Rovtar, ki ga je navdušilo tudi najstarejše leseno kolo na svetu.

Makete, slike in risbice, ki jih je izbrala mlada komisija, bodo v Mestnem muzeju na ogled vse do 20. aprila, osnovnošolci pa so ob razstavi pripravili še tiskani otroški vodnik po razstavi Kolo, 5200 let in posebno navihana vodstva z delavnicami, ki jih bodo izvajali sami. Z zaprtjem razstave Koliščarji v otroških očeh bo zastor letošnjega projekta Muzej v malem padel. A v muzeju že obljubljajo, da bodo projekt nadaljevali tudi prihodnje šolsko leto, ko bodo k sodelovanju povabili drugo ljubljansko osnovno šolo ter z radovednimi bodočimi zgodovinarji in raziskovalci zaznamovali 2000 let Emone.