Nasilje v Južnem Sudanu je izbruhnilo sredi decembra, potem ko je predsednik države Salva Kiir nekdanjega podpredsednika Macharja obtožil poskusa državnega udara. Spopadi so kmalu prerasli v prelivanje krvi med večinsko etnično skupino Dink, ki ji pripada Kiir, in Macharjevo manjšinsko etnično skupino Nuer.

Nasilje je skozi tedne dobilo razsežnosti državljanske vojne. Po različnih ocenah je v mesecu dni terjalo od tisoč pa vse do 10.000 življenj. Več sto tisoč civilistov je moralo zapustiti svoje domove.

Bor je glavno mesto ene od desetih pokrajin Južnega Sudana. Od začetka nasilja pred petimi tedni je spremenil stran že štirikrat.

Vlada Južnega Sudana je danes sicer izrazila optimizem za skorajšnji podpis prekinitve ognja z uporniki. Predstavniki južnosudanske vlade in upornikov so v začetku tega tedna v Etiopiji znova sedli za skupno pogajalsko mizo in ta pogajanja naj bi se v prihodnjih dneh nadaljevala.

"Vlada je pripravljena na podpis premirja jutri ali v ponedeljek. Glavni pogajalec se je prišel k nam posvetovat o pogojih, ki so jih postavili uporniki," je povedal tiskovni predstavnik predsednika Kiira.

Glavni pogajalec na strani upornikov Mabior Garang je medtem v Adis Abebi povedal, da so sprejeli osnutek dogovora, ki ga je sestavila regionalna organizacija šestih vzhodnoafriških držav IGAD, ki pomaga pri pogajanjih.

"Videli smo osnutek dogovora o premirju, ki bi ga lahko podpisali, a čakamo na privolitev druge strani," je dejal. Ob tem je sicer dodal, da nekoliko dvomijo v "iskrenost" vlade.