Skrivnostnim ruskim lastnikom Term Maribor, ki se skrivajo za mrežo podjetij iz davčnih oaz, so se očitno izjalovili načrti, po katerih bi eno največjih slovenskih turističnih družb prevzeli zgolj s posojili. Ker je imela družba Platanus (uradna lastnica Term Maribor) konec lanskega leta že pol milijona evrov negativnega kapitala, ki se je po naših izračunih letos povzpel že na okoli 1,5 milijona evrov, sta jo bili lastnici prisiljeni dokapitalizirati.

Družba Easterland Partners z Britanskih Deviških otokov je morala v kapital Platanusa pretvoriti za 2,3 milijona evrov posojil, dodatnih 0,7 milijona evrov pa je prispevala družba Intelco Group, ki domuje v Belizeju in je bila ustanovljena le nekaj dni pred lanskoletnim prevzemom mariborskih term. »Dokapitalizacija je bila izvedena zaradi zagotovitve ustrezne kapitalske strukture,« nam je povedal namestnik predsednika nadzornega sveta Term Maribor in zastopnik ruskih lastnikov Matjaž Kirbiš ter dodal, da »tokratna dokapitalizacija ni bila zadnja«. Na slab finančni položaj Platanusa, ki je bil ustanovljen z vsega 7500 evri osnovnega kapitala, so v svojem mnenju k letnemu poročilu za leto 2012 opozorili tudi revizorji družbe KPMG.

Kdo je dejanski lastnik mariborskih term, še vedno ni znano. Čeprav je ruski odvetnik in direktor Platanusa Oleg Derkach že lani napovedoval, da se bodo po prevzemu lastniki razkrili, se to do danes še ni zgodilo. Kot je razvidno iz dokumentov, ki smo jih pridobili, je prevzem Term Maribor skoraj v celoti financiral Easterland Partners. Ta je namreč Platanusu ob prevzemu Term Maribor odobril posojilo v višini 25 milijonov evrov in tako postal njegov 75-odstotni lastnik (preostali delež je v lasti Intelco Group). Ali je off shore podjetje z Britanskih Deviških otokov Platanusu posodilo lastna sredstva ali pa se je pred tem tudi samo zadolžilo, ni mogoče preveriti. Pet milijonov evrov posojil so Platanusu sicer odobrili tudi banke in za zdaj še neznani financerji. Letos mora Platanus odplačati za slabe pol milijona evrov bančnih posojil, medtem ko Termam Maribor zapade za okoli tri milijone evrov kratkoročnih posojil.

»Kljub neugodnim razmeram v državi Terme Maribor poslujejo dobro in z dobičkom,« je pojasnil Kirbiš, ki več podatkov ni želel razkriti. V začetku julija je vodenje Term Maribor prevzel Borut Rojs, ki je na čelu družbe po pol leta zamenjal Leonido Selinšek. Za razrešitev Selinškove so se nadzorniki, tako pravi Kirbiš, odločili, ker ni dosegala zastavljenih načrtov. Kot je še pojasnil, je nova uprava že pripravila okvirno strategijo mariborske družbe, do konca meseca pa naj bi pripravila tudi srednjeročni načrt. Ali bo nova strategija predvidela tudi prodajo katere od dejavnosti Term Maribor, ni znano. Velik del prihodkov ustvarijo v svojih prodajalnah Travel Shop ob avstrijski meji ter z distribucijo kozmetičnih izdelkov Babor. Prodaja trgovskega blaga prispeva kar okoli tri četrtine oziroma dobrih 30 milijonov evrov letnih prihodkov Term Maribor, medtem ko s turistično dejavnostjo na letni ravni ustvarijo okoli osem milijonov evrov prihodkov.

Zaradi višjih trošarin in ker se razlika pri ceni tobačnih izdelkov v Sloveniji in Avstriji zmanjšuje, je trgovska dejavnost Term Maribor pod vse večjim udarom. V lanskem letu se je število nočitev v Termah Maribor sicer povečalo za pet odstotkov, a so se na drugi strani zaradi padca kupne moči prebivalstva in vedno večje konkurence za prav toliko znižale tudi povprečne cene. Čeprav so ruski lastniki že v prvem letu po prevzemu napovedovali dvig stopnje zasedenosti sob za kar 15 odstotkov in da bodo v hotele pripeljali bistveno več ruskih gostov, jim teh načrtov za zdaj ni uspelo uresničiti. »Velik problem predstavljajo zlasti dolgotrajni postopki pridobivanja vizumov za ruske državljane. Prav tako je med Slovenijo in Rusijo vzpostavljena le ena letalska povezava na dan in še to zgolj iz Moskve,« težave opisuje Kirbiš.