Evropska komisija bo srbskemu ministru za pravosodje Nikoli Selakoviću in vodji srbske pogajalske ekipe Tanji Miščević v okviru srečanja podrobno predstavila v EU veljavno zakonodajo in ureditev na tem področju.

Celotno srbsko delegacijo sicer sestavlja okoli 60 članov - v njej so predstavniki pravosodja, sodelavci oblasti za boj proti korupciji in drugih inštitucij, ki delujejo na področju pravosodja in človekovih pravic. Srbske oblasti naj bi Evropski komisiji v začetku decembra predstavile izčrpno poročilo o tem, v kakšni meri so pripravljene na začetek pristopnih pogajanj na tem področju.

Članice EU so sicer junija priporočile začetek pristopnih pogajanj s Srbijo najpozneje januarja 2014. Dejanski datum pa je v veliki meri odvisen od napredka v procesu normalizacije odnosov med Srbijo in Kosovom. Predsednik srbske vlade Ivica Dačić je ocenil, da začetek screeninga predstavlja tudi tehnični začetek pogajanj o članstvu v EU in poudaril, da je to velik dan za Srbijo.

"V praktičnem smislu je to za nas velik dan, saj je to prvi tehnični sestanek glede naših pogovorov o članstvu v EU," je novinarjem v Beogradu dejal Dačić, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin (Alde/LDS) je pozdravil začetek procesa in ocenil, da je delo na poglavju 23, ki so ga lotili najprej, "izjemno zahtevno".

Istočasno pa screening po njegovem prepričanju "obeležuje tudi novo fazo politike v Srbiji, v kateri bodo državljani od oblasti pričakovali konkretne spremembe". "Vzpostavitev vladavine prava je bistvenega pomena za gospodarsko okrevanje, spodbujanje investicij in formalni napredek v približevanju EU," je ocenil in izrazil pričakovanje, da bo formalno odprtje poglavja 23 mogoče že konec leta 2014.