Na dan prihajajo nove informacije o posojilnih poslih med Heliosom in nekdanjim notranjim ministrom ter nekdanjim slovenskim ambasadorjem v Srbiji Borutom Šukljetom. Kot smo razkrili v Dnevniku, je sredi lanskega leta Šukljetova Agencija za strateške študije pri Heliosovi hčerinski družbi Belinki Belles najela skoraj 22-milijonsko posojilo in ga nato prek verižnih poslov preusmerila v beograjsko nepremičninsko družbo Propria.

Prav prek Proprie je Šuklje pred štirimi leti od Duge (hčerinska družba Heliosa) za 17,6 milijona evrov kupil 10,6 hektarja veliko zemljišče na elitni lokaciji v Beogradu ob Donavi, vendar pa je bil dejansko ves čas zgolj slamnati oziroma fiduciarni lastnik. To zemljišče namreč nikoli sploh ni zapustilo Heliosa, ki je bil ves čas dejanski lastnik družbe Honesta (uradna lastnica Proprie). Že ob nakupu zemljišča naj bi namreč Šuklje s Heliosom sklenil neke vrste fiduciarno pogodbo, s katero se je v korist Heliosa odpovedal lastništvu v družbi Honesta in s tem tudi samemu zemljišču, obenem pa nobene odločitve ni mogel sprejeti brez soglasja Heliosa. Šukljetu se po tej pogodbi obeta tudi nagrada, ki pa bo v celoti odvisna od uspešnega zaključka posla oziroma višine kupnine, ki bi jo Helios dobil za zemljišče.

Za skrito nepremičnino vedeli le redki izbranci

Da zemljišče Duge nikoli ni zapustilo Skupine Helios, so sicer vedeli le redki izbranci. Poleg uprave Heliosa z Urošem Slavincem na čelu še nekdanja uprava Belinke, NLB, ki je prvotno financirala te posle, ter Simon Zdolšek, nekdanji predsednik uprave propadlega cerkvenega holdinga Zvon Ena, ki je bil vrsto let tudi predsednik nadzornega sveta Heliosa. Prav Zdolšek naj bi bil tudi eden od idejnih očetov tega projekta, saj je bil v preteklosti tudi predsednik nadzornega sveta Belinke, ki se je kasneje pripojila k Heliosu. Zdolšek naj bi namreč že leta 2006 upravi Belinke naročil, naj zaščiti svoje interese in iz zgubarske Duge oddeli zemljišče. Belinka je bila namreč le polovična lastnica Duge, hkrati pa je tej družbi odobrila tudi 19 milijonov evrov posojil, ki jih je zavarovala s to nepremičnino.

Te načrte so v Heliosu po pripojitvi Belinke nadaljevali po začrtanem scenariju. Leta 2009 so namreč nepremičnino prodali Proprii. Tej je NLB zagotovila posojilo za posel, za katero je Helios jamčil s sedmimi milijoni evrov depozitov. Duga je nato s prejeto kupnino Heliosu vrnila posojilo, ki ga je domžalski premaznik prevzel ob prevzemu Belinke. NLB je posel financirala vse do sredine lanskega leta, ko se je nenadoma umaknila iz posla, namesto nje pa je v posel s svojim posojilom vstopila Belinka Belles.

Zdolšek je po neuradnih informacijah še kot predsednik nadzornega sveta Belinke za fiduciarno lastnico zemljišč v Beogradu oziroma družbe Honesta ter Propria izbral Stajko Skrbinšek, ki je bila letos celo pridržana v preiskavi domnevno spornih poslov stečajnega upravitelja Braneta Goršeta. Skrbinškovi pa očitno ni zaupal Slavinec, saj naj bi v Heliosu že leta 2008 z njo prekinili pogodbo in sklenili novo s Šukljetom.

Dobro obveščeni Ring se spreneveda

Odzivi nekaterih ključnih akterjev po razkritju poslov s Šukljetom sicer odpirajo možnosti za številne špekulacije. Še najbolj utegnejo razkritje poslov izkoristiti v avstrijskem holdingu Ring, ki se poteguje za nakup Heliosa. Avstrijci bi namreč tveganja, povezana s tem poslom, lahko uporabili kot vzvod za ponovno odprtje pogajanj o že dogovorjeni višini kupnine za Helios. Toda v Ringu so bili po navedbah naših virov s tem nepremičninskim projektom, vsemi pogodbami ter posojili podrobno seznanjeni že najmanj od začetka letošnjega leta.

S projektom je podrobno seznanjen tudi sklad tveganega kapitala Blackstone, ki naj bi Ringu tudi zagotovil pomemben del sredstev za prevzem Heliosa. Še preden se je Blackstone omenjal kot financer Ringa, se je namreč zanimal tudi za nakup zemljišča v Beogradu. Med interesenti za nakup beograjskega zemljišča je bila po naših informacijah v preteklosti tudi investicijska banka Merrill Lynch, ki pa se je do nakupa ohladila skoraj sočasno, kot je Ring vstopil v lastništvo Heliosa (Ring je leta 2011 prek družbe Sortoben Bürobedarf kupil slabe štiri odstotke delnic Heliosa). Pri tem morda ni nepomembno, da je bil predsednik nadzornega sveta in po neuradnih informacijah tudi pomemben lastnik Ringa Ralph Martens včasih eden izmed vodilnih kadrov te banke.

Veliko zanimanje za zemljišče

Za zemljišče naj bi se poleg Blackstona in Merril Lyncha zanimali tudi nekateri večji nepremičninski investitorji ter arabski sklad Mubadala, ki ima pri svojih načrtih v Srbiji tudi močno politično podporo. Prav velik interes za nakup tega zemljišča odpira tudi vprašanja o dejanski vrednosti nepremičninskega projekta, ki so ga v Heliosu vrsto let pripravljali v strogi tajnosti. To vprašanje bi moralo zanimati zlasti lastnike Heliosa, ki trenutno prodajajo večinski delež družbe. Dejstvo namreč je, da bo Helios kupnino za zemljišče prejel šele po zaključku prodaje, kar pomeni, da bo ekonomske koristi pobral bodoči lastnik.

V Heliosovih bilancah je zemljišče ovrednoteno na okoli 22 milijonov evrov. Po več letih priprav so v Heliosu projekt dejansko pripeljali do faze, ko bi se lahko že začela gradnja. Konec lanskega leta jim je namreč uspelo združiti zemljišča in spremeniti njihovo namembnost. Prav tako je bila v Beogradu sprejeta tudi končna odločitev o zazidljivosti zemljišča, na katerem bi poleg več stanovanjskih zgradb s skupno 125.000 kvadratnih metrov površin zrasli tudi elitni hotel s petimi zvezdicami ter večji nakupovalni center, vrtec ter šola. Na zemljišču je predvidena tudi gradnja več poslovnih zgradb, ki bi jih končni investitor brez večjih težav lahko zamenjal z bolj donosno stanovanjsko gradnjo.

Glede na sosledje dogodkov prav tako ni mogoče izključiti možnosti, da se je Ring za nakup Heliosa odločil tudi zaradi nepremičninskega dragulja v njegovih bilancah, s katerim bi lahko Avstrijci odplačali velik del stroškov prevzema domžalske premazniške skupine. Kako so uprava in njeni sedanji lastniki zaščitili Helios pred morebitnim bodočim izčrpavanjem novih lastnikov, bo znano v nekaj tednih, ko bo predvidoma podpisana tudi pogodba o prodaji domžalskega premaznika.