Večina slovenskih občin je počitniške objekte v preteklosti prodala, nekatere še ohranjajo apartma ali dva. Med mestnimi občinami novogoriška in koprska svojim uslužbencem cenejših možnosti počitnikovanja ne ponujata, občina Ljubljana pa ima zanje in za upokojene sodelavce ter uslužbence nekaterih sosednjih občin na voljo 21 apartmajev in tri prikolice, nekaj več kot polovico teh v slovenskih turističnih krajih, preostale pa na hrvaški obali. V njih lahko letujejo že za 15 evrov na dan. Lani so v njih zabeležili 2654 nočitev, v glavni sezoni so nastanitve skoraj polno zasedene, izven nje pa njihovi uslužbenci najraje hodijo v Terme Čatež, Kranjsko Goro in Bohinjsko Bistrico. Na občini pojasnjujejo, da so kapacitete kupovali s sredstvi pred davnimi leti ustanovljenega sklada, kamor so namenjali del regresa njihovih zaposlenih, zato se jim lastništvo ne zdi razmetavanje z občinskim denarjem. V zadnjih treh letih so že prodali štiri apartmaje v Červarju na Hrvaškem, podobno se bo zgodilo z drugimi nerentabilnimi nastanitvami.

Med drugimi mestnimi občinami, ki so nam posredovale podatke, po številu počitniških objektov prednjači Mestna občina Kranj. Imajo počitniško hišo s štirimi apartmaji v Novalji na otoku Pagu, dve počitniški hišici v Termah Čatež, eno v Aqualuni v Termah Olimia in en apartma v turističnem naselju Barbariga. Ines Zabret iz občinske službe za stike z javnostjo in protokol pojasnjuje, da so v glavni poletni sezoni njihovi počitniški objekti skoraj polno zasedeni, tisti ob morju povsem, v termah pa 70-odstotno. Po objavljenem razpisu se zanje lahko potegujejo uslužbenci mestne občine, njihovi upokojeni sodelavci, uslužbenci javnih zavodov (šole, vrtci, gasilci…) ter drugih javnih služb (davčnega urada, geodetske uprave, centra za socialno delo). V sezoni zanje odštejejo 40 evrov na dan, le v Termah Olimia so cene najema nekoliko višje, in sicer 55 evrov na dan.

Dražje v Sloveniji kot na Hrvaškem

Na kranjski občini so prepričani, da počitniški objekti ob morju upravičujejo njihovo lastništvo, saj so s polno zasedenostjo stroški vzdrževanja pokriti in jih zato tudi sproti obnavljajo in vzdržujejo ter o njihovi prodaji ne razmišljajo. Drugače menijo glede počitniških hišic v slovenskih termah, kjer jih pestijo dragi pavšali. Počitniški hišici v Termah Čatež so zaradi dragih pavšalov že poskusili prodati, a bili pri tem neuspešni.

Po številu turističnih objektov ne zaostajajo niti v Celju. Čeprav je tamkajšnja mestna uprava v preteklosti že prodala nekaj počitniških nastanitev, imajo še vedno apartma na Cresu, garsonjero na Rogli, na Malem Lošinju dve prikolici, hiško v Termah Čatež ter dve hiški v Umagu. Zaposleni iz celjske občinske uprave, upravne enote, javnih podjetij v lasti občine ter uslužbenci občin Dobrna, Štore in Vojnik kapacitete med poletno sezono zapolnijo med 90 in 100 odstotki, zanje pa plačajo od 35 do 60 evrov na noč. Štiričlanska družina lahko denimo na Rogli počitnikuje za vsega devet evrov na osebo na dan. Objekte redno vzdržujejo, in ker stroški vzdrževanja ne presegajo prihodkov od najemnin, se občini lastništvo ne zdi razmetavanje z javnim denarjem.

Slovenjgraška občina počitnice omogoča mladim

O prodaji turističnih kapacitet pa razmišljajo v občini Slovenj Gradec, kjer imajo v lasti dva počitniška objekta in sta v celoti namenjena mladim. »Prvi je počitniški dom v Fiesi, ki izhaja že iz šestdesetih let, v osemdesetih je bil obnovljen, od takrat pa vanj nismo vlagali posebnih sredstev, razen rednega vzdrževanja, ki pa se je pokrivalo iz naslova plačil uporabnikov. To so bili osnovne šole, kolonije, gostje posamezniki, društva in drugi. Drugi objekt je smučarski dom na Kopah, ki ga upravlja naš javni zavod za šport in turizem in je prav tako namenjen zimskim šolam v naravi ter zimovanju mladine,« pojasnjuje Dušan Stojanovič. Meni, da lastništvo ni potrata javnega denarja, saj se objekti sami financirajo, vseeno pa razmišljajo o prodaji, a zaradi gospodarske situacije čakajo na normalizacijo cen na nepremičninskem trgu.

Mariborski občinarji radi dopustujejo

Na Mestni občini Ptuj svojim uslužbencem za 18 evrov na dan ponujajo počitniško prikolico na Krku in za 30 evrov dnevnega najema apartma na Pagu. Za približno deset evrov višjo ceno lahko počitniške namestitve najamejo tudi njihovi upokojeni sodelavci. Med poletno sezono kapacitete povsem zapolnijo, na občini o prodaji ne razmišljajo, saj materialne stroške v celoti pokrivajo uporabniki, omejeno skrajno racionalno vzdrževanje pa je v pristojnosti občine. Mestna občina Maribor ima v lasti pet počitniških apartmajev, enega v Biogradu ter po dva na Cresu in v Umagu. Za desetdnevni najem zanje odštejejo od 250 evrov (izven sezone), pa do največ 370 evrov (med sezono). Občina je z njihovo oddajo lani zaslužila 14.500 evrov, za stroške upravljanja, obratovalne stroške in manjša popravila pa namenila 2000 evrov manj. Mariborčani očitno radi počitnikujejo, saj so vsi termini v njihovih počitniških kapacitetah zasedeni kar 95-odstotno.