»V svetu velja, da relativno varno deluje porodnišnica z najmanj 1000 do 1500 porodi,« je pojasnil predsednik Zdravniške zbornice Slovenije in ginekolog prim. Andrej Možina. Kot pravi, bi morala stroka tako pregledati ozadje dogodkov v jeseniški bolnišnici in predlagati ustrezne rešitve. Ponavljanje zapletov v porodnišnicah namreč kaže, da so potrebne sistemske spremembe.

»V Sloveniji je težko kaj spremeniti, a bo vseeno treba«

A škarje in platno ima v rokah ministrstvo za zdravje oziroma politika nasploh, je spomnil Možina, ta pa ni doslej upoštevala niti priporočil glede minimalnega števila porodov. Vrhovi stroke so tako izgubili voljo, da bi predloge vedno znova pripravljali zaman. »Nihče jih ni niti poslušal, kaj šele uslišal. Tako se v stroki razvije miselnost, da se nima smisla več truditi. V Sloveniji je res težko kar koli spremeniti, a bo vseeno treba,« je opozoril.

Ob dilemah glede združevanja manjših oddelkov bi bilo res treba poskusiti poiskati konsenz z lokalno skupnostjo, se strinja, a ne za vsako ceno. Ravno ideje, da bi bilo treba nekako združiti porode v kranjski in jeseniški bolnišnici, so že stare, je spomnil Možina. »A vedno so se v teh primerih našli neki lokalni politični faktorji in gibanja, stroko pa so bojkotirali. Vsi ministri, ki so predlagali spremembe, so jih tako na koncu raje umaknili. Očitno v Sloveniji nismo sposobni odreagirati na ta problem, ki ogroža varnost ljudi. Nevarni dogodki se res dogajajo tudi v velikih bolnišnicah, a v majhnih še toliko bolj. To pa ne velja le za porodnišnice, ampak tudi za druga, na primer kirurška področja. Na letni ravni moraš imeti določeno število posegov in primerov, da se v kritičnih, težkih trenutkih lahko najbolje odločiš,« je poudaril.

Na manjših oddelkih se težje posvetujejo

Jeseniški zdravniki ali pa zdravniki iz drugih majhnih porodnišnic so lahko tako sami po sebi enako dobri kot tisti v kliničnih centrih, pravi Možina, a imajo morda premalo »kilometrine«. Prav izkušnje pa pomembno vplivajo na reakcije v najzahtevnejših trenutkih.

Poleg tega so v večjih bolnišnicah večje tudi ekipe, zato se zdravniki lažje posvetujejo s kolegi. Zdravniki, ki imajo več izkušenj, lahko pri zahtevnih problemih priskočijo na pomoč mlajšim in manj izkušenim. »V manjših bolnišnicah pa je to težje, zlasti ponoči, ko je dežuren en sam človek,« je pristavil Možina. nk