Po poročanju medijev sta Schifani in Brunetta z Napolitanom nameravala razpravljati o tem, kako bi Berlusconi kljub obsodbi lahko obdržal del političnega manevrskega prostora. O tem, kako se je dolgotrajna razprava zaključila, uradno ni informacij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Je pa podpredsednik italijanskega senata Maurizio Gasparri po današnjem vrhu Berlusconijeve stranke Ljudstvo svobode dejal, da se glede Berlusconijevih izjav ni nič spremenilo.

Berlusconi je v nedeljskem nagovoru svojim podpornikom v Rimu dejal, da mora vlada italijanska vlada, katere podpornica je Ljudstvo svobode, nadaljevati z gospodarskimi reformami. S tem je zavrnil pobude iz lastne stranke za razdrtje velike koalicije z levosredinsko Demokratsko stranko in sredinskim taborom Maria Montija.

Potem ko je bil Berlusconi minuli četrtek pravnomočno obsojen na štiriletno zaporno kazen zaradi davčnih poneverb v primeru Mediaset, je njegova stranka napovedala ogorčen boj za pomilostitev. Ta naj bi bila nujna, da bi preprečili "nevarne razkole v političnem življenju".

Poslanci stranke so tako v soboto svoje odstopne izjave predali vodjema poslanskih skupin stranke v poslanski zbornici in senatu, Schifaniju in Brunetti, ki naj bi nato pri Napolitanu zahtevala pomilostitev Berlusconija. Z odstopi so grozili tudi Berlusconijevi ministri.

Napetost je v nedeljo prekinil sam Berlusconi. Italijanski premier Enrico Letta je njegovo napoved, da bo še naprej podpiral vlado, pozdravil. Kot je v nedeljo dejal Letta, bo Ljudstvo svobode, ki je v vladni koaliciji druga najmočnejša stranka, lahko tudi konkretno dokazalo svojo lojalnost. Že ta teden bodo namreč morali v parlamentu potrditi več ukrepov.