Pet sodnikov je po dveh dneh zaslišanja včeraj opoldne začelo premlevati odločitev, medtem ko so Berlusconijevi privrženci pred sodno palačo v Rimu napovedovali proteste in blokado prometa, če bi njihovega voditelja res spoznali za krivega. Ko so sodniki proti večeru objavili razsodbo, sta sledila njihovo razočaranje in jeza. Berlusconi je zdaj prvič pravnomočno obsojen, zaradi utaje davkov oziroma prirejanja računovodskih izkazov v podjetju Mediaset pri nakupu televizijskih in filmskih pravic v Združenih državah.

Vendar za zapahe ne bo šel. Najprej so mu kazen na podlagi zakona o amnestiji iz leta 2006, sprejetega zaradi prepolnih zaporov, znižali na eno leto zapora, ki pa ga bo zaradi starosti odslužil v hišnem priporu ali z opravljanjem del v splošno korist.

Drugi del obsodbe o prepovedi opravljanja političnih funkcij bo moral počakati na novo obravnavo pred sodiščem v Milanu. Kasacijsko sodišče kot zadnji prizivni organ v Italiji ne more odločati, ali so nižja sodišča pravilno interpretirala dokaze, ampak presoja, ali so ustrezno sledila in si razlagala zakone, ki so pomembni za posamičen primer. Imelo je tri možnosti: zavreči obsodbo, jo potrditi ali vrniti v novo obravnavo.

Tožilstvo: kvečjemu globa, ne zapor

Berlusconijevi odvetniki so zatrjevali, da najbolj izpostavljeni italijanski politik zadnjih dveh desetletij ni bil vpet v poslovanje podjetja Mediaset od leta 1994, ko je vstopil v politiko. Predvsem pa so trdili, da v primeru Mediaseta ni šlo za prevare, ampak za računovodske prekrške, kar bi pomenilo, da mu lahko prisodijo plačilo globe, ne pa zaporne kazni.

Mediaset je velikansko medijsko podjetje s sedežem v Milanu z devetnajstimi televizijskimi programi v Italiji in desetimi v Španiji. Berlusconi je podjetje ustanovil leta 1978, nadzorni delež pa ima zdaj podjetje Fininvest njegove družine. S posli je bajno obogatel, Forbes njegovo premoženje in premoženje družine ocenjuje na 4,7 milijarde evrov.

Tožilstvo je pred kasacijskim sodiščem vztrajalo, da je Berlusconi kriv in naj obsodba ostane, je pa predlagalo, da se mu prepoved opravljanja javnih funkcij skrajša s petih na tri leta.

Vlada na hudi preizkušnji

Obsodba je hud udarec za Berlusconija, vladna kriza v Italiji pa že na vidiku. Obsodba prinaša nov pretres na nestabilnem političnem prizorišču v državi, ki ima že 64. vlado po drugi svetovni vojni, ta pa je sredi težkih nalog uveljavljanja gospodarskih reform in varčevanja v tretjem največjem evropskem gospodarstvu. Veliko je bilo včeraj, še pred razsodbo, ugibanj o mogočih scenarijih. Italija je vlado pred tremi meseci dobila mukoma, z oblikovanjem nenačelne koalicije levosredinske Demokratske stranke premierja Enrica Lette ter Berlusconijevega Ljudstva svobode. Po enem scenariju bi vodenje Ljudstva svobode prevzela njegova najstarejša, 46-letna hči Marina, čeprav to, kot kaže, ne bo nujno, vsaj ne takoj. Vendar se težave obetajo v Demokratski stranki, ki jo je sodelovanje z Berlusconijem že razklalo. Nadaljevanje koalicije s politikom, ki je pravnomočno obsojen na zaporno kazen zaradi utaje davkov, bi jo lahko še bolj.

Berlusconi je sicer ves čas trdil, da tudi v primeru obsodbe ne bo rušil vlade. A nepredvidljivi politik, ki je bil že trikrat italijanski premier (od maja 1994 do januarja 1995, od junija 2001 do maja 2006 in od maja 2008 do novembra 2011) in je položaj opravljal najdlje od vseh povojnih premierjev Italije, je že prevečkrat postregel s presenečenji.

Berlusconi se sooča tudi z več kot dvajsetimi drugimi sodnimi procesi. Poleg omenjenega je zanj trenutno največji izziv junijska obsodba na sedem let zapora zaradi zlorabe oblasti in plačila za spolne odnose z mladoletno plesalko, znano pod vzdevkom Ruby. Ta obsodba ni pravnomočna, proti njej teče pritožbeni postopek. Berlusconi trdi, da proti njemu poteka gonja levičarskih sodnikov, med Italijani pa je, ali je bil vsaj do zdaj, še vedno precej priljubljen.