Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) je pred dnevi vodjem notranjeorganizacijskih enot pri policiji naročilo, naj za zaposlene, ki so izpolnili pogoje za upokojitev in ki jim poteče dogovor o podaljšanju delovnega razmerja, ki je bil podpisan v skladu z 246. členom Zujfa, »poskrbijo, da z naslednjim dnem ne bodo več prisotni v službi«. Prisilni upokojitvi se lahko izognejo le tako, da sprejmejo delovno mesto na oddelku za zunanje varovanje objektov v centru za varnost in zaščito.

Zaposleni, ki ni želel biti imenovan, pravi, da gre pri degradaciji policistov in pooblaščenih uradnih oseb v varnostnike za »nespodobno povabilo«. Med drugim to po njegovih besedah tudi pomeni, da bi tisti, ki so zdaj zaposleni na delovnem mestu, ki zahteva visoko izobrazbo, padli na nižje ovrednoteno delovno mesto. »Seveda je večina to zavrnila, kar bo verjetno temelj za prekinitve delovnega razmerja,« napoveduje policist.

Doslej se je prisilno upokojilo 257 ljudi

Na MNZ se odnos do zaposlenih ne zdi problematičen. Ne ravno prijazen dopis vodjem notranjeorganizacijskih enot vidijo kot »operativno tehnično navodilo«, premestitev na slabša plačana delovna mesta pa kot »ponudbo«. Odgovora na vprašanje, koliko zaposlenih je »ponudbo« zavrnilo, nismo dobili, glede njihove prihodnje usode pa so na MNZ povedali, da bodo tiste, ki so se »zunanjemu varovanju objektov« odpovedali, obravnavali individualno. Ob tem so pojasnili, da znaša povprečna neto plača na oddelku za zunanje varovanje 1127,50 evra ali 31 evrov manj kot pri policiji.

Od uveljavitve zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) junija lani je MNZ sicer sklenil dogovor o nadaljevanju delovnega razmerja z 231 zaposlenimi (v vseh preostalih državnih organih skupaj le 36). Do konca junija je dogovor potekel s 15 zaposlenimi, s koncem julija pa bo moralo sedanje delovno mesto zapustiti še 30 ljudi. Preostali imajo dogovor o podaljšanju zaposlitve sklenjen najkasneje do julija 2014.

V državni upravi se je do konca junija od uveljavitve Zujfa »prisilno« upokojilo 257 zaposlenih, skupno pa je bilo upokojitev 986. Do konca leta bo pogoje za upokojitev izpolnilo še 584 oseb, od tega največ pri policiji (178) in na finančnem ministrstvu (100).

Ustavno sodišče o zadevi še ni odločilo

Varuhinja človekovih pravic in sindikati so sicer že junija lani vložili zahtevo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje prisilnih upokojevanj po 246. členu Zujfa. Ustavno sodišče je še isti mesec predlog za začasno zadržanje zavrnilo, o zahtevi za presojo ustavnosti pa še kljub več obravnavam do danes ni odločilo. Generalni sekretar ustavnega sodišča Sebastian Nerad je povedal, da gre za zapleteno zadevo, sicer pa pričakuje, da bo ustavno sodišče obravnavo zadeve nadaljevalo takoj ob začetku jesenskega zasedanja.

Ustavno sodišče ima trenutno v obravnavi 8 zadev, ki se nanašajo na 246. člen Zujfa – poleg zahteve varuhinje še eno zahtevo sodišča, štiri zahteve sindikatov in dve pobudi posameznikov.