V veledrogeriji Kemofarmacija so potrdili, da resno razmišljajo o blokadi računov bolnišnic, ki najbolj zamujajo s plačili. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) gre za pet bolnišnic. V Kemofarmaciji jih za zdaj ne želijo imenovati, po neuradnih informacijah naj bi bile med njimi izolska, jeseniška, slovenjegraška, ptujska in murskosoboška splošna bolnišnica. Obstajala naj bi sicer velika verjetnost, da blokade na koncu ne bodo doletele vseh petih bolnišnic, ki so prejele napovedi izvršb.

Ob blokadi le minimalne plače in naročanje najnujnejšega

Del zapadlih plačil je Kemofarmaciji in drugim dobaviteljem včeraj že nakazala slovenjegraška bolnišnica, je povedal njen direktor Janez Lavre. Potrdil nam je, da so sicer med prejemniki opominov pred izvršbo. Če se bodo napovedi Kemofarmacije kljub vsemu uresničile, bodo zaposlenim po njegovih besedah prisiljeni začasno izplačevati le minimalne plače, v nadaljevanju pa bodo morali ustaviti nabave in se dogovoriti za prioritete. »V takem primeru bomo sestavili seznam nujnih zdravil in jih naročili pri drugem dobavitelju, manj nujnega pa ne bomo imeli,« je pojasnil. Če ne bo šlo drugače, bodo bolnike po potrebi premeščali v druge bolnišnice.

Lavre meni, da bi se morala ministrstvo za zdravje in ZZZS dogovoriti za rešitev pri akontacijah oziroma vnaprejšnjih plačilih, ki jih zdaj bolnišnice dobivajo z zamikom. Poleg tega bi morali bolnišnicam na ZZZS čim prej nakazati sredstva, ki so jih zadržali zaradi zagat pri uvajanju novega načina obračunavanja s projektom Izdatki (v primeru njihove bolnišnice gre po Lavretovih besedah za več kot 300.000 evrov). »Včasih račun potrdijo, denarja pa ne nakažejo. Zmeda je velika,« je pojasnil. Tudi Kemofarmacija pa bi jim šla lahko po Lavretovi oceni bolj na roko, tako da ne bi zaračunavala zamudnih obresti že po 30. dnevu. Čeprav takšen rok za plačilo določa zakonodaja, je po še vedno veljavni pogodbi s Kemofarmacijo rok za plačilo 60 dni, je pojasnil.

»Čakali smo, dokler se je dalo«

Bolnišnicam, ki s plačili zamujajo več kot 100 dni, nekatere pa tudi več kot 150 dni, so opomin pred izvršbo poslali prejšnji teden, je povedal predsednik uprave Kemofarmacije Davorin Poherc. »Na denar smo čakali, dokler se je dalo. Zdaj je možnosti za dogovore z bolnišnicami, ki najbolj zamujajo s plačili, vse manj – pričakujemo plačilo. Nekatere so se tega v teh dneh le začele zavedati, druge pa še ne,« je dejal. Še zlasti jih skrbi, da v nekaterih bolnišnicah nimajo niti jasnih načrtov in idej, kako poplačati dolgove, pravi Poherc.

Poleg ZZZS so o situaciji obvestili tudi ministra za zdravje Tomaža Gantarja ter Javno agencijo za zdravila in medicinske pripomočke. V Kemofarmaciji sicer ugotavljajo, da je neplačevanje računov pri omenjenih bolnišnicah problematično že zadnji dve leti, kritično pa je že od začetka tega leta. Skupna vrednost zapadlih terjatev bolnišnic do njih že presega deset milijonov evrov, so še pojasnili.

Kot smo že poročali, so v nekaterih primerih izvršbe zoper bolnišnice že vložili v Salusu. Tudi v tej veledrogeriji ugotavljajo, da stanje ni več vzdržno. Na ministrstvu za zdravje zaostrenih razmer medtem še niso komentirali; včeraj so pojasnili, je bil Tomaž Gantar na ministrskem zasedanju o prehrani in gibanju na Dunaju.