Zgodovinsko glasovanje

Državni mediji so glasovanje pozdravili kot zgodovinsko, prodemokratični aktivisti pa v njem vidijo samo še eno samopotrditev sistema. Odločitev o letnem in obveznem glasovanju o zaupnici so poslanci sprejeli novembra lani, namenjeno pa je predvsem izboljšanju imidža oblasti v državi, ki se sooča s hudo gospodarsko krizo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poslanci so v ponedeljek izražali svoje visoko, srednje ali nizko zaupanje do voditeljev. O tistih voditeljih, ki bodo dobili več kot 50 odstotkov glasov z izraženim nizkim zaupanjem, bodo znova glasovali o zaupnici ali pa jih bodo pozvali k odstopu, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Kot kažejo danes objavljeni rezultati, so tokrat vsi prejeli zaupnico, vendar je premier Nguyen Tan Dung dosegel tretji najslabši rezultat. Prejel je kar 32 odstotkov glasov z nizkim zaupanjem. Po oceni ekonomista in bivšega vladnega svetovalca Dang Doanha pomeni izid jasno sporočilo premieru, da od njega pričakujejo boljše rezultate.

Priljubljenost premierja upada

Priljubljenost premierja v zadnjih letih upada, saj ga mnogi krivijo za upočasnitev gospodarske rasti, ki jo ovira korupcija v državnih podjetjih in naraščajoča inflacija.

Guverner državne banke Nguyen Van Binh, tesen zaveznik premiera, je prejel najnižjo podporo - prejel je 42 odstotkov glasov z nizkim zaupanjem. Najvišjo podporo pa uživa obrambni minister Phung Quang Thanh, ki je prejel 92,8 odstotka glasov podpore z izraženim visokim zaupanjem.

Oporečnik Pham Hong Son, ki je bil zaradi aktivizma pet let v zaporu, meni, da procesu manjka kredibilnosti in da gre za še en način samopotrditve avtoritarnega režima, ki želi na ta način samo ohraniti vladavino edine stranke - komunistične partije. Tudi aktivist Le Duc Hien je enakega mnenja. Kot je poudaril po poročanju AFP, glasovanje o zaupnici ni objektivno, saj je "bilo vse že prej odločeno v partiji".

Opazovalci sicer menijo, da gre za še en poskus avtoritarnega režima, da bi zmanjšal naraščajoče nezadovoljstvo med ljudmi zaradi pomanjkanja odgovornosti in korupcije v tej enostrankarski državi. Komunistična partija namreč tesno nadzira javno razpravo in zapira oporečnike, ki so kritični do sistema ali pozivajo k spremembam.