Na družbenih omrežjih se je začela kampanja oziroma podpisovanje peticije za spremembo obveznega cepljenja psov proti steklini. Po trenutni zakonodaji morajo lastniki psov svoje ljubljenčke cepiti vsako leto, medtem ko si aktivisti, ki jih podpira tudi Kinološka zveza Slovenije, prizadevajo, da bi se pse proti steklini cepilo le še na vsaka tri leta. Do zaključka redakcije je peticijo podpisalo 2150 ljudi. Ko bo zbranih 5000 podpisov, naj bi predlog za spremembo zakona romal na vlado.

Deluje država le v prid lastne dobičkonosnosti?

Predsednik Kinološke zveze Slovenije Blaž Kavčič je povedal, da v krovni kinološki organizaciji brezpogojno podpirajo pobudo za spremembo zakonodaje v prid psom in njihovim lastnikom, saj je po njegovem mnenju očitno, da država in veterinarska stroka v tem primeru delujeta le v prid lastne dobičkonosnosti. »Znano je, da bi cepljenje proti steklini – upoštevajoč učinke cepiv – lahko izvajali na vsaka tri leta. Direktni stroški cepiva in cepljenja pa za lastnike psov ne bi smeli biti večji kot dva do tri evre, kolikor v osnovi znašajo,« je poudaril Kavčič.

Po mnenju predsednika kinološke zveze bi bilo treba korenito spremeniti način »obdavčenja« lastnikov psov, saj je iz naslova pristojbin za cepljenje proti steklini, mikročipiranja in vpisa v centralni register psov nastalo prehudo obdavčenje, ki bremeni pretežno odgovorne lastnike psov. »Oblika obdavčenja lastnikov psov je sicer prisotna povsod v primerljivih državah in je tudi smiselna, zagotovo pa mora biti poštena! Po nekaterih podatkih veterinarji in država od cepljenja psov proti steklini na leto poberejo sedem milijonov evrov, ni pa pregleda nad tem, v kakšne namene so pridobljena sredstva porabljena,« je poudaril Kavčič.

Prekomerno cepljenje je za pse škodljivo

Eden od glavnih argumentov avtorjev peticije je ta, da nekateri proizvajalci cepiv proti steklini zagotavljajo imunost cepiva za dve ali tri leta, tovrstne proizvajalce, ki imajo dovoljenje za prodajo v Sloveniji, pa so tudi navedli na spletni strani http://www.change.org/petitions.

»To vse drži. Lastnikom psov bi se tudi zmanjšali stroški, predvsem pa bi pse odrešili prekomernega cepljenja, ki je škodljivo. Bolj občutljivi lahko celo zbolijo. Treba pa je preveriti, kakšna je v resnici zaščita. Moralo bi se opraviti test na določenem številu psov, ki bi pokazal, ali je titer protiteles res takšen, kot ga je zapisal proizvajalec. Kar na slepo namreč tudi proizvajalcem ni za verjeti,« je povedal kinolog in veterinar Jože Vidic.

Na vprašanje, zakaj sploh cepimo pse vsako leto, je generalna direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Čadonič Špelič odvrnila, da zato, ker cepivo prime v polni meri le, kadar so živali stoodstotno zdrave. »Za pse to ne moremo trditi, kajti preiskava, ki smo jo opravili, je pokazala, da predvsem prvih nekaj let cepljeni psi niso imuni, tako kot bi morali biti,« je pojasnila Čadonič-Špeličeva.

Še letos primer stekle lisice

Po besedah generalne direktorice za zdaj Slovenija niti ne izpolnjuje pogojev, da bi lahko cepili pse le glede na navodila proizvajalca cepiva. »Nekatere evropske države resda ne poznajo niti obveznega cepljenja, ampak zgolj zato, ker se pri njih steklina že dolgo ni pojavila. Pri nas pa smo imeli še v lanskem letu tri primere, zadnji primer okužene lisice pa smo imeli januarja letos. Vsi primeri so ugotovljeni ob meji s sosednjo Hrvaško, ki je šele lansko leto začela cepiti lisice, zato bo treba počakati na rezultate,« je razložila Čadonič-Špeličeva in dodala, da šele, ko ni v državi nobenega primera stekline več, lahko država dobi odločbo EU, da je prosta stekline: »Takrat lahko začnemo razmišljati o drugačnem režimu cepljenja.«

Na očitke, da s prekomernim cepljenjem služijo le veterinarji in država, je Čadonič-Špeličeva odvrnila, da država od cepljenja ne dobi omenjenih sedem milijonov evrov na leto, temveč le 0,41 evra od pristojbine za cepljenje proti steklini. »Na kinološki zvezi bi morali poznati državni sistem. Drugo pa je plačilo storitve, ki jo zaračuna veterinarska organizacija. A dejstvo je, da je veterina znanost in da je treba veterinarja, če opravi določeno delo, tudi plačati.«