"To ni protekcionizem," je poudaril De Gucht. Komisija se je za ukrep odločila zaradi dampinga, ker kitajski proizvajalci svoje izdelke v EU prodajajo prepoceni, pod tržno vrednostjo proizvoda oziroma pod proizvodno ceno, ter s tem kršijo evropska pravila in škodijo evropskemu gospodarstvu.

Evropska komisija je protidampinško preiskavo uvoza solarnih plošč in njihovih sestavnih delov iz Kitajske sprožila septembra lani, po pritožbi ad hoc združenja več kot 20 evropskih proizvajalcev fotovoltaičnih celic, ki so se poimenovali EU Pro Sun in skupaj predstavljajo več kot četrtino proizvodnje solarnih plošč v EU.

Slovenski “ne” protidumpinškim dajatvam na solarne panele s Kitajske za Bisol "veleizdaja"

V okviru te preiskave, ki traja 15 mesecev, komisija prve izsledke sporoči v devetih mesecih, v tem primeru je bil torej rok 5. junij. Po tej prvi etapi preiskave se lahko v primeru dovolj trdnih dokazov odloči, da uvede začasne dajatve, običajno za šest mesecev, da nadaljuje preiskavo brez uvedbe začasnih dajatev ali da preiskavo konča.

Članice unije morajo sicer odločitev o končnih ukrepih - uvedbi protidampinških dajatev za pet let - sprejeti v začetku decembra, ko se preiskava konča. Posvetovalno glasovanje članic minuli teden je pokazalo, da se večina z dajatvami za kitajske proizvajalce ne strinja. Razlog naj bi bila bojazen pred povračilnimi ukrepi Pekinga.