Prihodnji tedni bodo ključni za Istrabenzovo turistično divizijo, ki mora z bankami do konca prihodnjega meseca doseči dogovor o znižanju obrestne mere in reprogramu okoli 70 milijonov evrov kratkoročnih posojil. Dogovarjanja naj bi intenzivno potekala, razplet pa bo neuradno v veliki meri odvisen od banke Hypo.

Po dostopnih informacijah bi moral Hypo privoliti v odpis okoli desetih milijonov evrov posojil, saj v nasprotnem primeru njihov reprogram in finančno prestrukturiranje Istrabenzove turistične divizije nista izvedljiva. V zameno za odpis dela posojil naj bi bili v Istrabenzu pripravljeni Hypu prepustiti del dobička, ki bi ga ustvarili s prodajo hotela Kempinski Palace.

Istrabenz je v nakup in obnovo hotela skupno vložil kar okoli sto milijonov evrov, od česar 40 milijonov evrov predstavljajo samo posojila banke Hypo. Dejanska vrednost hotela je precej nižja, kar so lani spoznali tudi v Istrabenzu. Istrabenz Hoteli Portorož so namreč vrednost nepremičnin prestižnega portoroškega hotela oslabili za kar okoli 20 milijonov evrov in leto končali z 24 milijoni evrov čiste izgube, kar je v oblikovanje visokih oslabitev prisililo tudi družbo Istrabenz Turizem (lastnica Istrabenz Hotelov Portorož). Kot je pojasnil predsednik uprave Istrabenza Rudi Grbec, so morali lani oblikovati tudi slabitve naložbe v opatijsko družbo Grand Hotel Adriatic in italijansko družbo Thai Si.

Kljub rasti dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA), ki je znašal okoli devet milijonov evrov, je lani visoko izgubo ustvaril tudi Istrabenz Turizem, ki je moral po dostopnih podatkih praktično v celoti odpisati naložbo v Istrabenz Hotele Portorož. Tako ne preseneča, da je Istrabenzova turistična divizija lani ob 41 milijonih evrov prihodkov ustvarila skoraj 30 milijonov evrov čiste izgube. Lanska izguba bi bila še nekoliko višja, če Istrabenz Turizem družbi Moravia Steel nepremičnine Tomaža Subotiča ne bi prodal dobrih 24.000 kvadratnih metrov velikega zemljišča v Portorožu in na tak način ustvaril šest milijonov evrov dobička.