Hujšo kršitev delovne dolžnosti naj bi po mnenju dekana in rektorja zagrešila, ker je zavrnila sodelovanje v komisiji za pripravo sanacijskega načrta FF, v katero jo je dekan Jesenšek imenoval 26. marca letos, in ker naj bi na sestanku oddelka za pedagogiko 29. marca »neresnično navedla«, da je predstojnik dr. Edvard Protner v njenem imenu podpisal izjavo, s katero so se morali po nalogu vodstva UM vsi izvajalci magistrskih programov zavezati, da jih bodo izvedli ne glede na plačilo – sicer jih rektor programa ne bi razpisal.

»Gre za šikaniranje in odstranjevanje drugače mislečih,« je prepričana dr. Javornik-Krečičeva. Poudarja, da so vse navedbe v opozorilu skonstruirane. Glede svojega (ne)sodelovanja v komisiji pojasnjuje, da je po imenovanju v 7-člansko komisijo pokazala pripravljenost, da v njej sodeluje. »Prve seje sem se udeležila, toda komisija ni imela na voljo niti enega samega gradiva – ne finančnega poročila, ne bilance, ne česar koli. Dekan je na prvi seji celo hotel preprečiti pisanje zapisnika, češ da ni potreben, saj da gre za neformalno skupino.« Komisija je vseeno napisala zapisnik, iz njega pa je razvidno, da so člani menili, da naloge in pristojnosti komisije niso definirane in da nimajo nobenega vpogleda v poslovanje fakultete. Posebej pa so opozorili, da v komisiji ni strokovnjakov za področje financ, kadrov in kriznega menedžmenta, s tem pa ne pogojev za pripravo sanacijskega načrta.

»Ravnala sem odgovorno, ne malomarno«

Dr. Javornik-Krečičeva se je nato odločila, da v komisiji ne more sodelovati. Kot razlog je navedla, da se ne počuti dovolj kompetentno za oblikovanje sanacijskega programa, poleg tega pa bi v takšni komisiji težko sodelovala tudi zaradi svoje sindikalne funkcije. Ena od pričakovanih posledic sanacijskega načrta je namreč tudi odpuščanje, v tem primeru pa bi se znašla v težko rešljivem konfliktu interesov. »Ravnala sem odgovorno, ne pa malomarno in nevestno, kot mi očitajo. Navsezadnje so me nato skupaj s predsednico akademskega zbora Marino Tavčar Kranjc imenovali v še eno komisijo – komisijo za racionalizacijo pedagoškega modela,« poudarja dr. Javornik-Krečičeva, ki se ob tem kajpak zaveda, da ekspertiza, ki sta jo napisali z dr. Tavčar-Kranjčevo, dekanu zagotovo ni bila všeč. V njej sta namreč na šestih straneh utemeljili, zakaj zahtevanih sprememb – zmanjšanja števila ur za predavanja in vaje, izvajanja hospitacij z asistenti namesto z učitelji in tako dalje – ni mogoče potrditi, saj bi ogrozile doseženo kakovost programov.

Ne držijo pa niti navedbe v opozorilu, pravi, da je »neresnično trdila«, da je predstojnik sporno izjavo podpisal tudi v njenem imenu. »Nisem trdila, da je ponaredil moj podpis, trdila pa sem, da je vodstvu pisno zagotovil, da bomo vsi na oddelku izvedli programe ne glede na plačilo, tudi v mojem imenu, v nasprotju z mojo voljo. To sem občutila kot mobing, zato sem se pritožila.«

Predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije dr. Marko Marinčič grožnjo z odpovedjo delovnega razmerja Javornikovi obsoja kot nezaslišano. »Verjetno se rektor in dekan sploh ne zavedata razsežnosti svojega dejanja. Že sama ideja, da bi sindikalna zaupnica sodelovala v komisiji, ki bo najbrž morala predlagati odpustitev kakšnih 15 ljudi, je perverzna. Nič drugega nam ne bo preostalo, kot da uporabimo klasična pravna sredstva, vključno s kazensko ovadbo,« je povedal Marinčič.