S portala Slovencev v Italiji slomedia.it so danes v odzivu med drugim zapisali, da bi bila ukinitev ter pripojitev urada ministrstvu za kulturo "v tem trenutku povsem neumestna in protizgodovinska".

Kot so med drugim poudarili, se slovenska narodna skupnost v mnogih državah sooča z življenjskimi težavami, odvzeti jim glavno institucijo, ki jim stoji ob strani, pa bi bila zato velika krivica, morda usodna, so dodali.

Sporočili so še, da se z njihovo oceno strinja tudi pisatelj Boris Pahor, ki je danes obiskal njihovo uredništvo. Pahor je namreč ocenil, da "bi ukinitev ministrstva pomenila, da Slovenija jemlje rojake, ki živijo izven državnih meja, na zelo površen način in da pričakuje, da se bodo sami reševali".

Že konec tedna so se na novico iz Ljubljani odzvali v eni izmed dveh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Svetu slovenskih organizacij (SSO). Kot so zapisali, bi bila ukinitev ministrskega mesta in združitev urada z ministrstvom za kulturo "sporno dejanje, saj delovanje Slovencev izven meja Republike Slovenije ni le kultura temveč mnogo več".

Zato so odgovorne pri sestavi novega vladnega programa pozvali, da urad in njegovo avtonomijo pustijo pri življenju, prav tako pa naj ga vodi poverjeni minister. "Taka struktura je omogočila pravilen razvoj bilateralnih odnosov, od katerih je imela tudi Slovenija pomembne koristi," so dodali v sporočilu za javnost.