Če se demokrati in republikanci v kongresu do 1. marca ne bodo dogovorili o blažji alternativi, bodo stopili v veljavo avtomatični varčevalni ukrepi, ki bodo Pentagonu do septembra odvzeli 42,7 milijarde dolarjev, v desetih letih pa skupno okoli 487 milijard. "Če se to zgodi, bo strategija nacionalne obrambe odletela skozi okno, ZDA ne bodo več prvorazredna sila na svetu in ogrožena bo sposobnost odzivanja na krize po nevarnem svetu," je posvaril Panetta.

Panetta bo imel danes v Pentagonu poslovilno slovesnost, ki se je bo udeležil tudi predsednik ZDA Barack Obama. Njegov predvideni naslednik, nekdanji republikanski senator iz Nebraske in vietnamski vojni veteran Chuck Hagel, še ni bil potrjen niti v pristojnem senatnem odboru, saj ga ovirajo njegovi republikanci.

Panetta je v četrtek sicer pojasnil, da v Pentagonu že varčujejo. Mornarica je pred dnevi zaprosila za prepolovitev svoje prisotnosti na območju Perzijskega zaliva. ZDA imajo tam dve bojni skupini letalonosilk. Dodatno je tja leta 2010 poslal takratni obrambni minister Robert Gates, ker je Iran grozil, da bo zaprl Hormuško ožino, skozi katero gre petina svetovne nafte.

Pentagon je tudi zamrznil nova zaposlovanja in namerava odpustiti 46.000 pogodbenih sodelavcev. Zmanjšujejo se stroški za vzdrževanje v bazah, mornarica ne bo več pošiljala ladij v vode okrog Južne Amerike in bo zmanjšala prisotnost v evropskih vodah. Manj ur letenja bo tudi za bombnike, ki prevažajo jedrsko orožje.

Panetta je pri tem naletel na razumevanje republikancev, ki sicer predlagajo, naj se raje odpuščajo zvezni uslužbenci po drugih ministrstvih. Demokrati se s tem ne strinjajo.

Povsem drugače pa je bilo pri vprašanjih glede terorističnega napada na konzulat v Bengaziju, v katerem je bil 11. septembra lani ubit ameriški veleposlanik v Libiji Christopher Stevens. Republikanci so namreč tudi to priložnost izkoristili za nove napade na Obamo in celo vojsko.

Senator iz Arizone John McCain se je zapletel v hud besedni dvoboj z načelnikom štaba združenih poveljstev, generalom Martinom Dempseyem. Senatorju ni bilo jasno, zakaj vojska ni posredovala, Dempsey pa je trdil, da ni bilo časa, ker niso imeli v bližini nobene enote za hitro posredovanje. Poleg tega so morali biti pozorni na 281 možnih prizorišč napadov, na čelu z Jemnom.

Panetta je v četrtek sicer prvič priznal, da je Pentagon podprl načrt za oboroževanje sirske opozicije v boju proti režimu Bašarja al Asada, ki sta ga lani predlagala tedanja šef obveščevalne agencije Cia David Petraeus in državna sekretarka Hillary Clinton.

Obamova administracija je v strahu, da ne bi prišlo do še dodatnega zaostrovanja konflikta v Sirije, ta načrt nato sicer zavrnila in se odločila le za humanitarno pomoč Sircem, navaja francoska tiskovna agencija AFP.