Ahmadinedžad je v Kairo dopotoval dan pred sredinim začetkom vrha Organizacije islamskega sodelovanja v egiptovski prestolnici, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Iran in Egipt sta sicer pretrgala diplomatske vezi po islamski revoluciji v Iranu leta 1979 in leto dni kasnejši mirovni pogodbi med Egiptom in Izraelom.

Vse od ljudske vstaje leta 2011, ki je z oblasti odnesla egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, si Iran prizadeva za izboljšanje odnosov, Kairo pa je pri tem bolj previden.

Na kairskem letališču je iranskega predsednika danes sprejel njegov egiptovski kolega. Kot je poročala egiptovska tiskovna agencija Mena, sta voditelja govorila o načinih reševanja krize in prelivanja krvi v Siriji "brez vojaškega posredovanja" in "načinih krepitve odnosov" med državama.

Mursi sicer velja za ostrega nasprotnika režima v Damasku, ki ga Ahmadinedžad na drugi strani podpira, tako je bilo sporočilo Mene o njunem srečanju bolj skopo.

Po srečanju s predsednikom se je Ahmadinedžad sešel z velikim imamom univerze Al Azhar v Kairu, najvišjim sedežem znanja za sunitski islam. In imam Ahmed al Tajeb je bil po srečanju bolj jasen od egiptovskih oblasti.

Ahmadinedžad prišel, da bi izrazil iransko podporo Egiptu

Ahmadinedžada je namreč v sporočilu po pogovorih opozoril, naj se ne vmešava v notranje zadeve Bahrajna ali drugih zalivskih držav in naj spoštuje pravice sunitske manjšine v Iranu. Obsodil je tudi "širjenje šiitskega islama v sunitskih državah".

Bahrajn je oktobra lani na zagovor poklical iranskega veleposlanika, saj naj bi se Teheran vmešaval v njegove notranje zadeve. Iran je namreč podpiral proteste šiitske večine v monarhiji, ki ji vlada sunitska manjšina.

Ahmadinedžad sam je na novinarski konferenci v Al Azharju poudaril, da je "iz Irana prišel, da bi povedal, da imajo Egipt in Egipčani mesto v srcu Irancev". "Imel sem plodne pogovore. Govorili smo o različnih in mednarodnih temah... naša stališča so zelo blizu," je med drugim dodal Ahmadinedžad.

Visok predstavnik Al Azharja Hasan Šafije pa je na isti novinarski konferenci kljub temu napadel "nekatere šiite", ki da žalijo nekatere spremljevalce preroka Mohameda, kar je zraven navzoči Ahmadinedžad spremljal z nemalo nelagodja.

Egiptovske oblasti si medtem, čeprav Iran obravnavajo z nekaj sumničavosti, želijo nekoliko omehčati sunitske z nafto bogate zalivske države, ki so do šiitske teokracije v Teheranu naravnane sovražno.

Tako je egiptovski zunanji minister Mohamed Kamel Amr danes sporočil, da izboljševanje odnosov z Iranom ne bo šlo na škodo zalivskih držav.