Prva so individualni računi, ki naj bi sprva sicer služili le informiranju upravičencev o vplačanih prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kasneje pa naj bi bili namenjeni večjemu povezovanju vplačanih prispevkov z izplačili. "To je huda nevarnost za medgeneracijsko solidarnost," je opozorila Kožuh-Novakova.

Drugo sporno točko za ZDUS predstavlja namera vlade, da iz pokojninskega sistema izloči pokojnine oziroma dele pokojnin, ki se ne izplačujejo na osnovi v slovensko pokojninsko blagajno vplačanih prispevkov. Te želi v prehodnem obdobju prenesti na pristojna ministrstva, nato pa v roku enega leta po uveljavitvi pokojninske reforme urediti s posebnim zakonom. Gre za upravičence po 232. členu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, med njimi za udeležence NOB ter druge vojne veterane, politične zapornike, uživalce izjemnih in državnih pokojnin, nekdanje delavce ministrstva za notranje zadeve, izjemne pokojnine delavcev v premogovnikih in pri proizvodnji azbesta...

"Ali bodo vsi ti upokojenci še enkrat upokojeni? Bodo to sploh še pokojnine ali bo to socialni transfer?" se je spraševal predsednik Zveze klubov upokojenih delavcev MNZ Slovenije Niko Jurišič. Da razmetavanje upokojencev po ministrstvih ni le neracionalno, temveč predstavlja nevarnost, da bo zaradi nižanja teh pokojnin v stiski še večje število upokojencev kot sedaj, pa je opozorila Kožuh-Novakova. Tudi na ta račun vlada predvideva, da bo v letu 2013 državnemu proračunu prihranila 153 milijonov evrov, medtem ko naj bi leta 2014 pokojninska reforma prinesla za 220 milijonov evrov prihrankov.

Čeprav niti pokojninska reforma niti reforma trga dela nista usklajeni niti s predstavniki sindikatov niti delodajalcev, je vlada včeraj potrdila obe. "Pogajalski jezik bo zato bistveno drugačen, moral bo biti bolj oster," je napovedal Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Sindikati so namreč po njegovih besedah s tem, ko gresta reformi v zakonodajni postopek, postavljeni v slabši položaj ne glede na to, da gre za redni postopek in se bodo še lahko pogajali. Na drugi strani Jožeta Smoleta iz Združenja delodajalcev Slovenije hrabri prav to,, da se bodo lahko pogajali vse do dneva, ko naj bi reformi sprejeli v parlamentu.