Medtem ko se pri ilegalnih stavnicah obrača na desetine milijonov evrov, so pri legalnih zneski precej manjši. Izvršni direktor Pöschl pojasnjuje, da se znesek vplačil na mesečni ravni razlikuje tudi glede na obseg ponudbe: "Polni dogodkov in zato za igralce bolj privlačni so jesenski meseci od začetka oktobra do sredine septembra in nato spet od sredine februarja do sredine maja, ko se v glavnem končujejo sezonska tekmovalna obdobja. Glede na sezonsko ponudbo se razlikuje tudi obseg vplačil, ki se giblje med štirimi in sedmimi milijoni evrov." Skladno s kodeksom o odgovornem prirejanju iger na srečo in ustreznim certifikatom, ki so ga prejeli od Združenja evropskih loterij, imajo pri Športni loteriji tudi pri vplačilih določene omejitve: te znašajo 200 evrov na vplačilo posameznega stavnega listka oziroma toliko vplačila, da dobitek na listku ne presega 5000 evrov.

Pri stavah so najpomembnejše kvote, za katere skrbijo "bookmakerji". "Določajo jih na osnovi razmerij moči na lestvici, predvidenih postav moštev, ranga tekmovanja, pomembnosti 'nujnega' osvajanja točk, kar velja predvsem pri zaključkih ligaških tekmovanj, možnosti za napredovanje v naslednji krog tekmovanja in podobnih podrobnosti, ki lahko pomembno vplivajo na končen rezultat posameznega dogodka. Kvote se lahko do samega začetka športnega dogodka tudi spreminjajo, kar pa je odvisno od razmerij vplačil tako pri nas kot v svetu, kamor imamo vpogled prek nadzorno-informacijskega sistema," opisuje Pöschl. In kako ugotavljajo in preprečujejo morebitne dogovorjene in sumljive tekme? "Kolegi na oddelku za stave imajo vpogled v razmerja prek nadzorno-informacijskega sistema, kjer v vsakem trenutku vidijo vplačane kombinacije na določeno tekmo, kombinacijo več tekem, kar jim omogoča, da ob 'nerealnih' razmerjih vplačil ustrezno ukrepajo. Eden od ukrepov je lahko tudi prekinitev sprejemanja vplačil na določen športni dogodek," dodaja Pöschl.

Priznala sta zasvojenost

Konec leta 2011 je bilo v Sloveniji mogoče legalno igrati na spletu šest iger na srečo treh ponudnikov, skupno število vseh spletnih strani, ki ponujajo nezakonite igre na srečo, pa naj bi presegalo 1500. Ilegalni ponudniki, ki jih je težko (nemogoče) odkriti, so registrirani in skriti v davčnih oazah, zagrožena kazen pa je do 250.000 evrov. Na vprašanje, ali se pri prometu Športne loterije pozna čedalje večja navzočnost ilegalnih stavnic in stav, Pöschl odgovarja: "O neposrednem vplivu bi težko govorili, saj nimamo konkretnih podatkov. Glede na to, da ima kar nekaj spletnih stavnic svoje strani prevedene tudi v slovenščino, se del stavnega denarja zagotovo preliva tudi v tujino. Vsekakor bi si želeli, da bi tudi ta del ostal v našem prostoru, saj naša družba prek koncesijskih dajatev Fundaciji za šport prispeva pomemben del sredstev za financiranje slovenskega športa, dodaten del pa prek Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij tudi za njihovo dejavnost."

"Bil sem zasvojen z igrami na srečo. Toda od leta 2009 nisem odigral nobene stave več in sem obrnil nov list v življenju," pravi slovenski nogometaš in nekdanji reprezentant Nastja Čeh, ki naj bi na nelegalni mariborski stavnici, ki jo je vodil Kosta Turner in ki je delovala od novembra 2008, skupno stavil za več kot 2,5 milijona evrov. Še bolj je bil dejaven njegov stanovski kolega Goran Šukalo, igralec nemškega drugoligaša Duisburga, ki je poskrbel za kar 5,5 milijona evrov vplačil v ilegalno stavnico, ki je v nekaj letih sprejela za okoli 43 milijonov evrov stav. "Veliko sem stavil na različne športne dogodke, od česar sem sčasoma postal odvisen," priznava nekdanji reprezentant Goran Šukalo, oba primera pa opozarjata na težavo, kako pri (športnih) stavah postaviti mejo med zabavo na eni strani in odvisnostjo na drugi.

Ena od uradnih definicij odvisnosti od iger na srečo je naslednja: "Gre za vrsto zasvojenosti, pri kateri človek za doseganje omamnega stanja zavesti zlorablja napetost v pričakovanju velikega dobitka. Pri tej zasvojenosti se močno prepletajo uporaba domišljije in intenzivne čustvene simulacije - igralec ne more prenehati igrati, čeprav se zaveda, da s svojim početjem škoduje sebi in svojim najbližjim." Nekateri strokovnjaki jo imenujejo "skrita bolezen", pri kateri ni opaziti zunanjih simptomov. Po neuradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji okoli 10.000 patoloških igralcev iger na srečo (v to številko so vključeni tudi igralci športnih stav), problematičnih pa od 60.000 do 90.000. A ob tem seveda velja opozoriti, da vsako igranje na srečo seveda še ne pomeni odvisnosti...

Američani začnejo pri 13 letih

"Pred dvajsetimi leti in več, ko sem začela delati na oddelku za zdravljenje odvisnosti, ni bilo odvisnikov od iger na srečo oziroma patoloških hazarderjev. Potem pa so postopoma začeli prihajati. Zgodbe takrat so bile tiste, ki so se končale z neuspešnim poskusom samomora po osebnem finančnem bankrotu, izgubljeni, zastavljeni hiši, zapravljeni sinovi štipendiji, babičini pokojnini… Ker teh problemov niso zdravili nikjer drugje, smo se pogumno soočili z njimi - mi in odvisniki. Literature nismo imeli, zbirali smo gradivo, se učili in ugotavljali, da gre za zelo specifično vedenje, ki pa ima vse znake drugih odvisnosti," je v uvodni besedi h knjigi z naslovom Ko zaigraš še zadnjo srajco (podnaslov: Napotki za odvisne od iger na srečo in njihove svojce) ameriške avtorice Mary Heineman zapisala Darja Boben Bardutzky, vodja oddelka za zdravljenje bolezni odvisnosti v psihiatrični bolnišnici Vojnik.

Po njenem mnenju lahko o odvisnosti govorimo v naslednjem primeru: "Če počnete nekaj kljub zavedanju, da vam škodi, je to že signal, da vas vleče močna sila odvisnosti. A to ne pomeni, da odvisen človek prav vsakič izgubi nadzor. Naši bolniki temu pravijo pokvarjen termostat: enkrat se bo prižgal, drugič ne." Toda v primerjavi s Slovenijo (razmerje pri stavah med moškimi in ženskami je 3:1 v korist prvih; 35 odstotkov igralcev na srečo porabi od 6 do 10 evrov na mesec) so številke iz ZDA še bolj šokantne: sedem milijonov Američanov je kompulzivnih hazarderjev, ko pa začnejo hazardirati, je njihova povprečna starost komaj - 13 let!