Indeks revščine omenjena organizacija izračunava tako, da sešteva odstotke nezaposlenosti in raven inflacije in dobi številko, ki naj bi pokazala, kolikšna je revščina v neki državi. Na Kosovu ta indeks znaša 53,6, saj je nezaposlenost 45,3-odstotna, inflacija pa znaša 8,3 odstotka. Kosovska vlada ni komentirala teh podatkov, čeprav ji predstavljajo nov problem, saj Kosovo tudi sicer velja za državo, kjer je poslovanje nemogoče, saj je tudi najbolj koruptna na Balkanu in ena najbolj izoliranih v svetu.

Omenjeni podatki so do Kosovcev prišli skupaj s tistimi, ki pričajo o padcu izvoza za tri odstotke in uvoza za 15 odstotkov v primerjavi z lanskim letom. Še posebno je za vlado skrb zbujajoč padec uvoza, saj je državni proračun v 65 odstotkih odvisen od trgovine (iz uvoza) in je bil iz naslova carinskih dajatev za letos načrtovan priliv vanj v višini okoli 870 milijonov evrov.

Opozicija in neodvisni ekonomisti so s precejšnjo medijsko pozornostjo pospremili te podatke, pri čemer poudarjajo, da se na Kosovu danes živi slabše kot pred leti, ko je bila ta nekdanja srbska pokrajina pod mednarodno upravo. Dodajajo, da je mogoče kolikor tolikšno socialno stabilnost v državi pripisovati neposredno kosovskim Albancem na zahodu, ki uradno domov pošiljajo na leto od 450 milijonov do 500 milijonov evrov, neuradno pa se govori celo o milijardi evrov.

Mirno poletje, vroča jesen

Da bi znižali stopnjo nezaposlenosti na Kosovu, bi morala država po ocenah ekonomistov na leto dosegati vsaj 8- do 10-odstotno gospodarsko rast, ki se ji v minulih letih še zdaleč ni približala. Lani je bila ta sicer petodstotna, za letos pa je predvidena komaj 3,8-odstotna rast, kar pomeni, da bo število nezaposlenih samo še naraščalo.

Skupaj s slednjim narašča socialno nezadovoljstvo, javnomnenjske raziskave pa kažejo, da se bo to kmalu prelilo v socialne proteste. Razlogi, da jih do zdaj ni bilo, so najprej v neorganiziranosti neodvisnih sindikatov, delno pa tudi v politični apatiji, ki vlada na Kosovu zaradi nezadovoljstva državljanov z delovanjem političnih strank. Poletni meseci bodo predvidoma mirni, saj se bodo začasno vrnili domov Kosovci z zahoda in s precejšnjim zapravljanjem poskrbeli za določeno stabilnost. Jesen pa bo očitno najbolj problematična za kosovsko vlado po letu 2008, ko je Kosovo razglasilo neodvisnost.