Zoran Janković je na novinarski konferenci pojasnil, da je za odločitev, da se bo ponovno potegoval za županski položaj, potreboval dolgo časa. Poudaril je, da ima občutek, da kot župan lahko za Ljubljano, Slovenijo in stranko Pozitivne Slovenije naredi veliko več kot poslanec. Pojasnil je tudi, da je dobil soglasno podporo mestnega odbora stranke.

Spomnil je, da je že pred decembrskimi državnozborskimi volitvami poudarjal, da se vidi v izvršilni funkciji, ne pa kot poslanec. Tako je šlo le za odločitev, "ali sem na vladi ali na županstvu", je pojasnil. Kot je dejal, so državljani po njegovem mnenju stranki Pozitivna Slovenija dali največ glasov ravno na podlagi dobrega dela, pokončnosti in zagovarjanja demokratičnih načel v Ljubljani.

Še vedno bi bil mandatar

Kot pravi Janković, za štiri leta vnaprej sicer težko govori, a trenutno se še vedno vidi v vlogi mandatarja. Če bi bile kmalu vnovične državnozborske volitve, državljani po njegovem prepričanju ne bi podprli strank, ki bi menjavale stališča "iz ure v uro ali iz dneva v dan". Kot meni, bi stranka Pozitivna Slovenija v tem primeru dobila še večjo podporo, ki bi jim omogočila sestavo vlade.

Na vprašanje, kako bo Ljubljančanom upravičil strošek za nadomestne županske volitve, je odgovoril, da je v državno politiko odšel tudi na predlog Ljubljančanov in da je ta "strošek" tudi 28 poslancev Pozitivne Slovenije, med katerimi jih je skoraj tretjina iz Ljubljane. Po napovedih strokovnjakov sodeč, naj bi se Jankoviću tudi na nadomestnih županskih volitvah nasmihala zmaga.

Šestletna zapuščina Jankovića: Veliko projektov je ostalo nedokončanih

Janković tokrat za ljubljanskega župana kandidira tretjič. Prvič je zmagal leta 2006, za župana pa je bil ponovno izvoljen leta 2010, ko je že v prvem krogu dobil slabih 65 odstotkov glasov, kar je še dva odstotka več kot leta 2006. Eden njegovih največjih projektov sta stadion in športna dvorana v Stožicah, vendar Jankoviću kritiki očitajo, da je mesto preveč zadolžil.

Če bo Janković, ki je pred lanskimi državnozborskimi volitvami ustanovil stranko Pozitivna Slovenija in postal njen predsednik, marca vnovič izvoljen za župana, mu bo s tem prenehal mandat poslanca sicer največje parlamentarne stranke, v državnem zboru pa ga bo predvidoma nadomestila Alenka Bikar. Janković ob tem zagotavlja, da bo stranka delovala naprej, in trdi, da bo še močnejša. S poslanci bo, kot pravi, dnevno v stiku.

Rok za vložitev županskih kandidatur se izteče danes ob 19. uri. Poleg Jankovića je kandidaturo doslej vložilo še šest kandidatov: predsednica ljubljanskega odbora NSi Mojca Kucler Dolinar, ki bo na volitvah nastopila tudi s podporo SDS, Matjaž Glavan iz SLS, podpredsednik stranke Zares Vito Rožej, mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek, Jože Drnovšek iz stranke Naprej Slovenija in predsednik Stranke enakopravnih dežel Jožef Jarh.

Preberite še: Socialni demokrati v Ljubljani brez svojega kandidata za župana