"Vseh študentov, ki smo redno vpisani v programe slovenskih univerz, je okoli 2000, na Univerzi v Ljubljani pa nas je 1350 (prihajamo iz 61 držav, med njimi iz Republike Hrvaške, Republike Makedonije, Bosne in Hercegovine, Argentine, Egipta, Slovaške, Litve itn.). Mnogi izmed nas bodo morali zaradi omenjenega zakona verjetno prekiniti študij in se vrniti nazaj v svoje države," pojasnjuje njihov predstavnik Dejan Plantak.

Študente iz tujine podpira tudi Študentska organizacija Slovenije (ŠOS). Mitja Urbanc, predsednik ŠOS, pravi: "Glede na to, kakšne so socialne razmere v državi, se sprašujemo, kako naj Slovenija na takšen način spodbuja internacionalizacijo in mobilnost študentov, če študentom, ki prihajajo k nam, onemogoča študij. Ob tem izražamo podporo vsem tujim študentom in pričakujemo, da bo država našla posluh in rešitev za vse tuje študente, domače študente in predvsem dijake, ki so bili potisnjeni v nezavidljiv položaj zaradi ZUPJS."

V ŠOS dodajajo, da z uveljavitvijo ZUPJS (zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev) prihaja do težav v celotnem sistemu podeljevanja državnih štipendij. Tuji študenti, ki so že prejemali državno štipendijo in so vložili vlogo za podaljšanje pred 1. decembrom, bodo po njihovem štipendijo prejemali do zaključka šolskega leta oktobra 2012. Tuji študenti, ki so prvič zaprosili za državno štipendijo pred 1. decembrom, jo bodo prejemali le do 1. 1. 2012, tisti, ki so prvič zaprosili za državno štipendijo po 1. decembru, pa do nje niso upravičeni.